Rubriky
Rozvíjej se

Jak a proč trénovat EQ

Poznat, jaké emoce s tebou zrovna cloumají není lehké. Umí to málokdo. Lidé poznají, že se s nimi něco děje. Hůře se jim ale identifikuje, co je to přesně za emoci. Jak jsi na tom ty? Umíš se ovládat? Víš, v kterých situacích spolehlivě bouchneš? Emoční inteligence (EQ) je o sebeovládání a porozumění ostatních. Mnohdy ti i EQ pomůže k úspěchu více, než IQ. Dobrá zpráva je, že se dá trénovat ✌️.

Jak se pozná emoční inteligence?

Podle psychologa Daniela Golemana se EQ dělí na těchto 5 částí:

Sebevědomí

Sebevědomí je zde myšleno trochu jinak, než ho znáš. Pro lepší pochopení si slovo rozděl: sebe-vědomí. Uvědomuješ si své emoce, nálady a chápeš, co je způsobuje. Umíš jednotlivé pocity pojmenovat. Není to jen: „Necítím se dobře.“ Jsi schopen popsat svoje emoce konkrétněji. Třeba cítíš vtek, jsi podrážděný, frustrovaný, pociťuješ úzkost.

Ovládání emocí

Díky přesnému pojmenování emocí je dokážeš snáze pochopit a ovládnout. A to i ve vypjatých situacích. Jsou různé situace. Někdy je fajn dát emocím volný průchod a někdy je lepší se ovládnout. S emoční inteligencí víš, kdy se co hodí.

Vnitřní motivace

Umíš sám sebe namotivovat k práci, tvořivosti a úspěšně dokončovat činnosti? Je důležité umět najít ve věcech smysl. U neoblíbených povinností člověk s nižší EQ vymýšlí spoustu výmluv, proč danou činnost nedělat. S vyšší EQ se v ní naopak snažíš najít smysl. Uvědomuješ si, že je potřeba to splnit a čím dřív to uděláš, tím líp.

Empatie

Umění rozeznat pocity druhých lidí a umět s nimi zacházet. Je to také tolerance a pochopení ostatních díky upřímnému zájmu o ně. Zájmem o druhé je lépe poznáváš a lépe tak chápeš, proč jednají, jak jednají.

Sociální dovednoti

Schopnost navazování vztahů a jejich následné udržování. Patří sem i komunikativnost, asociace, řešení problémů, spolupráce s ostatními, jednání s lidmi, vedení lidí a jejich motivování.

 

Otužování, tvoje jízdenka k lepšímu zdraví a pohodě

K čemu je ti EQ dobrá

V případě nízké EQ mohou tvoje nálady a emoce negativně ovlivňovat tvé vztahy. Nejen v rodině, ale i ty přátelské nebo se spolužáky. Při vysoké emoční inteligenci dokážeš rozpoznat své emoce a ovládat je dle potřeby. Zvládneš také zhodnotit emoce ostatních a díky tomu jim můžeš pomoci s jejich zpracováním.

Umíš také i z otravných úkolů udělat zábavu. Ve věcech nacházíš smysl a to vede ke tvé spokojenosti. Nehledáš výmluvy, jak něco nedělat, ale způsoby, jak to udělat.

Vlastnosti, které máš díky emoční inteligenci:

 • přizpůsobivost
 • znalost silných a slabých stránek
 • umění odhadnout charakter
 • rozeznávání skrytých motivací v jednání druhých
 • sebeovládání
 • umíš říkat „ne“
 • často myslíš na ostatní, co by jim udělalo radost
 • umíš odpouštět
 • uvědomuješ si, co máš a jsi za to vděčný (i kdyby to měla být jen suchá postel a voda tekoucí z kohoutku)
 • myslíš pozitivně
 • nenecháš si zkazit radost

Jak emoční inteligenci rozvíjet

 • Pozoruj sebe i ostatní v různých situacích a snaž se analyzovat, co se děje a proč se tak děje.
 • Uvědomuj si svoje emoce a zjišťuj, odkud se berou a proč. Začni u emocí, které ovlivňují tvoje chování.
 • Ve chvíli, kdy prožíváš nějakou emoci, zkus se na ní podívat jakoby z povzdálí a pozoruj, co s tebou dělá a co se děje s tvým tělem. Které svaly se napínají, někde tě brní, jak se mění tvůj dech apod.
 • Zpětně se zamysli, které emoce ti pomohly a které tě naopak dovedly tam, kam si nechtěl.
 • Jakmile tě zasáhne silná negativní emoce, zastav se a nic nedělej. Nic neříkej, ani neřeš. Dej si pauzu. Udělej 10 hlubokých nádechů a výdechů nebo změň místo.
 • Při sdělování informací druhé osobě pozoruj, jaké pocity se v ní odehrávají. Pokud jsou negativní, snaž se přeformulovat sdělení, zdůrazni pozitiví stránky a pozoruj, zda tato změna má dopad na rozpoložení druhého člověka
 • Dávej najevo, že rozumíš pocitům druhých, i když cítíš úplně jiné emoce.
 • Snaž se většinu času v rozhovoru aktivně zajímat o druhou osobu, aniž bys strhával řeč na sebe a své zážitky.

Neovládání svých emocí v dlouhodobém horizontu může způsobit i vznik podezřívavého a nedůvěřivého vnímání tvého okolí. To ti nejen zhorší vztahy, ale také ti to bude ubírat pozornost, kterou můžeš věnovat smysluplnějším věcem.

Zkus se teď chvilku zamyslet, jak zvládáš nebo nezvládáš své emoce. Opakuje se situace, kdy se neudržíš? Co v tu chvíli emoci spustilo? Dá se situace pro příště řešit jinak nebo se jí vyhnout? Pánem svých emocí se nestaneš ze dne na den. Uvědomováním si a přemýšlením o tom, co opravdu cítíš, je postupeně dostaneš pod kontrolu. Jen takto dosáhneš výššího EQ.

Vyznáš se ve svých emocích? Máš ňáký trik, jak zvládat ty negativní? Poděl se o něj v komentáři 👇. Článek pošli kámošovi, ať si taky počte.

„Zlosti může propadnout každý. Na tom není nic složitého. Mít však zlost vůči správné osobě, ve správné míře, správné chvíli, ze správného důvodu a projevovat ji i správným způsobem, to už tak jednoduché není.“ Aristoteles

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *