Jak vybrat “tu správnou” vysokou školu?

Článek o tom, jak si dnes „většinou“ vybírají školu mladí a v čem je dobré se zamyslet, než si podáte přihlášky. Pokud jste většina, tak pro Vás výběr vysoké školy bude utrpení. Přitom je to jedna z nejzásadnějších věcí v životě. 

A podle čeho se rozhodnete?

  • přání rodičů (zkus práva, ti právníci mají hodně peněz)

  • vize vašeho hrdiny (chci být jako ta kočka z Chirurgů!),

  • rozhodnutí člena rodiny (Honza šel na programátora, ten se bude mít)

Ale pozor!

Budete to vy, kdo bude sedět dlouhou dobu nad učivem nebo memorovat dlouhé odstavce textu. Pokud nejste opravdu nadaní na učení, čekají vás hodiny strávené učením nesourodých textů, které možná v životě nikdy nevyužijete, ale budete je muset umět, pokud bude chtít promovat.  Nebudou to rodiče, ani vaše kamarádka, budete to vy, proto myslete při výběru školy JENOM NA SEBE!

„Čekají Vás dlouhé hodiny strávené učením nesourodých textů, které možná v životě nikdy nevyužijete.“

Dělejte to jinak 

Baví vás něco? Zkuste si představit tuto činnost tak, aby vám za ní někdo zaplatil. 

Psaní? Novinář nebo blogger. Sport? Není to jen sportovec, ale manager nebo trenér. 

No, ale co když nevím co mě baví? 

Tak si vypište co vás určitě nebaví (jistě dokážete udělat delší seznam). Na základě tohoto seznamu, pak vyřaďte všechny typy škol, které by se těmto věcem rovnaly. Ze seznamu činností pak najdete tu, kterou chcete minimálně zkusit. Možná nakonec zjistíte, že nechcete studovat☺, ale i to je výstup, který vám pomůže se rozhodnout. 

Co s tím, když už něco studuji a úporně mě to nebaví? 

Tady máte také na výběr: přestat studovat. přestoupit, nebo v rámci studia hledat předměty, které by mě bavily a ty zkusit kontinuálně studovat. Ano, je to obtížnější, ale ověříte sí svůj zájem i odolnost.

Neřekl jsem, že to bude jednoduché. Proč ale jen číst o tom, jaké by to bylo dělat tu práci, která vás baví? Dorazte na BArcamp a zjistěte, kterým směrem se vydat.

Závěr

Studium dost lidí nedokončí díky smůle nebo okolnostem, stejně tak je velká spousta těch co dokončí, ale oboru se dále nevěnují. Proto je lepší si vybrat obor, který vás zajímá a dojdete  v něm vlastního naplnění, než být neustále ve stresu a učit se něco, co stejně používat nechcete a ani nebudete. 

Pavel Kosík

Problémy a přínosy vzdělání humanitního

V prvním ročníku jsem chtěl být veterinářem. Z naivní představy mám rád zvířata – budu veterinář, se stala představa ne tolik naivní, když jsem vyhrál krajské kolo biologické olympiády. Jenže pak se přidávala chemie, molekulární biologie, genetika, a tak u mne na konci druhého ročníku jaksi zmizela původní motivace (mám rád zvířata – budu veterinář, která je možná ještě důležitější než motivace ovládám biologii – budu veterinář). Původní zájem se jaksi vytratil. Najednou jsem byl v situaci, ve které se možná ocitá spoustu lidí na všeobecně zaměřené střední škole.

Nevěděl jsem kam dál.

Otázka, co ze mne bude neustále bobtnala. Abych se svému okolí zavděčil, vybíral jsem si z oborů, jejichž absolventi jsou v obecném povědomí uplatnitelní (práva, ekonomie, informační technologie). Zde však chyběl onen původní zájem, zápal, cítil jsem se hnán do sfér, ve kterých jsem nechtěl být. Daleko více než nový občanský zákoník a graf poptávky mne bavila literatura a filosofie. Toto své rozštěpení, mezi světem praktickým a světem studentské libovůle, lze znázornit na mnou zvolených seminářích ve čtvrtém ročníku. Byl jsem zároveň zapsán na seminář finanční gramotnosti a na seminář filosofie 20. století. Nakonec jsem se rozhodl pro studium estetiky na FFUK, obor naprosto nepraktický (samotný předmět zkoumání estetiky estetický prožitek, který je zcela vytržen z praktické funkce). Estetika pro mne je spojením všeho toho, pro co jsem zapálen – umění, estetično, filosofie. Samozřejmě obor je to malý.

Dokonce tak malý, že na Wikipedii nezjistíte, co je obor zač!

Člověk se třeba nedozví, že studium estetiky spájí jméno Karla Čapka, Milana Kundery nebo Umberta Eca. Z mého pohledu je mnoho studentů v situaci, kdy si vybírají i z humanitních oborů na základě jejich uplatnitelnosti a ne svého zájmu. Naprostá hloupost. Je docela jedno jestli studujete kulturní antropologii, humanitní studia, estetiku nebo etnologii, je třeba počítat s tím, že jste jaksi nepoužitelní a být si toho vědom.

„Pro mne postrádá smysl studovat obor, který mě nebaví, jen proto, abych se uživil. Ubíjíte se ve věku, kdy máte mít největší možnost se rozvíjet v tom, co vás naplňuje (zní to jako bullshit z kategorie motivačních citátů, ale je to tak).„

Po střední škole

Nemáte jasnou představu, co vás bude živit, ale měli byste mít jasnou představu o tom, co vás baví se učit a v čem se chcete rozvíjet. Samozřejmě je zde nutné se realizovat i v rovině praktické, z mého pohledu však nemusí být studium nutně spojené s pracovním uplatněním. Zároveň je však třeba nemít iluze o tom, že z vás humanitní vzdělání udělá nepostradatelnou pracovní sílu. Jsem si vědom, že pro mnoho rodičů je vzdělání potomka jakousi investicí do budoucna. Myslím si však, že je to investice dosti riziková zejména v okamžiku, kdy potomka studium nebaví a je do něho nucen.

„Já jsem naštěstí na otázku Co z tebe bude? mohl odpovědět, že nevím, že se budu snažit, abych to byl já. Svého rozhodnutí zatím nelituji.“

Jonáš Waloschek, student Katedry estetiky FF UK

Jak najít vysněnou praxi

Kde jsou ty doby, kdy jste nemuseli nic a rodiče vám většinu věcí kupovali?! Ta doba je pryč a začíná oblíbenou frází, “Vydělej si”. 

Obecně máte několik možností, jak se k vysněné praxi dostanete. 

Mužete mít:

  • Obrovské štěstí

  • Známého nebo rodiče na správném místě

  • Být drzí

Ve dvou případech ze tří je to sázka do loterie a většina z vás mi dá za pravdu, že štěstí opravdu nemají. Lepší cesta je být prostě drzý (drzá, že:-) a prostě se zeptat a říci si o praxi. Ano, tak jednoduché to je. Většina lidí by ráda dělala něco, ale bojí se zeptat, bojí se odmítnutí. 

Drzounek volá!

Jeden telefonát nebo mail na správné místo muže vest k vysněnému zaměstnání. Uvedu příklad: chtěl bych být grafikem, ale nikdo v mém okolí není grafik a nemám praxi v oboru. Takže se mohu litovat, nebo se rozhlédnout ve svém okolí: je tu nějaké grafické studio nebo nějaká reklamní agentura? Pokud ano, co jim nabídnout službu, za kterou nemusí platit? (Ano, nejlepší praxe bývají zadamo). Nabídněte jim, že hledáte praxi a chcete k nim občas docházet, pomoci a učit se, zcela free?

Máte v okruhu nějakou neziskovku? Ty přímo hledají takové, jako jste vy. Dvakrát do týdne budete pracovat na zlepšení grafiky jejich webovek a tím budete  dělat něco, co bude skvělou ukázkou pro pohovor na placené místo. Tím vaše práce bude mít smysl a získáte i zásadní a opomíjenou věc: zpětnou vazbu od “zadavatele”. 

Odborné znalosti z dosti technických oborů se získávají hůře, ale ruku na srdce, pokud  něco chcete , věřím, že dokážete pohnout i zemí, abyste to dostali. Pokud ne, tak to asi není pro vás a hledejte jinou praxi.

Pavel Kosík

MOOC je super aneb vzdělávání online

Na Internet chodíme denně pro zábavu, komunikací , informace, nakupování. A co studium? Internet poskytuje široké možnosti od oblíbene Wikipedii, online knihoven po praktické a aktuální kurzy nejlepších univerzit světa. Prostřednictvím MOOC (Massive Online Open Courses) každý si může vyzkoušet, co se vyučuje, třeba na Harvardu, kdykoliv z pohodlí domova a podle vlastního tempa a zdarma. Obrovskou výhodou MOOC je aktuálnost poskytovaných informaci a flexibilita, kterou nedokáže zajistit formální systém vzdělávání. Dneska máme štěstí, že studium je takto dostupné.


Jak hledat?

Nejpopulárnějším obsahem online kurzů je programovaní a studium jazyků, ale každý si najde podle svého zájmu nebo zvědavosti. Zkuste seznam No excuse list nebo prostě Google.


Největší portály

COURSERA – vzdělávací portál, který spolupracuje s 145 univerzitami světa a nabízí více než 1600 kurzů v různých oborech. Coursera nabízí i kompletní studium a získání uznávaného titulu prostřednictvím služby Online degree, která je ale už placená. Kurzy zpravidla trvají 4-6 týdnu a zahrnují video přednášky, skripta, úkoly se samostatným hodnocením, diskusní fóra. Po dokončení kurzu student obdrží sdělitelný elektronický certifikát.

edX – portál založený Massachusetts Institute of Technology a Harvard University. Nabízí přes 500 kurzů v oborech biologie, byznisu, chemie, IT, ekonomie a finance, elektronika, strojírenství, potraviny a výživa, historie, humanitní vědy, právo, literatura, matematika, medicína, hudba, filozofie, fyzika, statistika a další. Zde si opravdu vyberete. Struktura kurzů podobná jako na Coursere.

Khan Academy nabízí praktické cvičení, instruktážní videa a individuální vzdělávací prostředí pro děti a dospělé. Obsahem kurzů je matematika, věda, programování, historie, dějiny umění, ekonomie a další. Portál spolupracuje s institucemi, jako je NASA, Muzeum moderního umění, Massachusettská technická univerzita.

Kurzy jsou dostupné v 36 jazycích včetně české verze portálu – khanovaskola.cz.


UDACITY poskytuje on-line vzdělávací programy, založené na projektech, zaměřené hlavně na informační technologie a matematiku. Ve spolupráci s firmou jako Google, AT&T, Facebook, Salesforce, Cloudera portál nabízí praktické programy Nanodegree pro webové vývojáře, datové analytiky, vývojáře mobilních aplikaci atd.

Mezi české MOOC, poskytující kurzy (zdarma i placené) patří seduo.cz (byznys, osobní rozvoj), Nostis (práva), Vimvic.cz (praktické dovednosti), distancne.cz (programováni). Vysoké školy u nás se na tvorbě MOOC projektů se zatím aktivně nepodílí.

Cílem MOOC je zpřístupnit vzděláváni, hlavně vysokoškolské, na zásadách sdílení a dostupnosti. Online vzdělávání přesto nevytlačí formální vzdělávací systém, spíše sjednocuje vědění a pomáhá těm, kteří chtějí vědět a dostat ze sebe víc!


Kristina Shershun

Kariérní programy pro mladé talenty aneb Kam pro zkušenosti?

Absolvent s prázdným životopisem rozhodně dojem neudělá. Školní roky jsou nejen o sezení v lavici a vstřebávaní teorie, ale také nejlepší doba pro získávání zkušenosti a praktických dovednosti. Možností, jak získat praktickou zkušenost, je několik, od brigády po trainee programy a stáže v zahraničí.

Peníze nebo život

Hlavním důvodem, proč studenti chodí na brigády jsou, samozřejmě, peníze. Ale výpomoc v restauraci, obchodě nebo hotelu pomůže zlepšit komunikační dovedností, naučit se zvládat stres a práci v týmu. To ocení každý zaměstnavatel. Každá brigáda, manuální, administrativní nebo jakákoli jiná, je rozhodně přínosná reálnými zkušenosti.


Erasmus a ti další

Neplacené, ale více profesně profilované, jsou stáže, praxe a trainee programy. Stáže a praxe jsou zpravidla součástí studijních programů a probíhají na základě dohody mezi školou a organizaci , která stáž poskytuje. Podstatou stáže je získávání relevantních praktických dovedností mimo školu (ve firmách, neziskových organizacích, státních nebo vědeckých institucích). Velice přínosné, jak pro profesní tak i osobní rozvoj, jsou stáže v zahraničí. Dostat se na zahraniční stáž je možné prostřednictvím Evropského programu Erasmus, mezinárodních studentských organizaci jako AIESEC, komerčních agentur (zprostředkovatele programů typu „Work & Travel“) nebo ucházet se přímo na Internship program určité mezinárodní společnosti (najdete na webech firem).


Být trainee

Trainee programy jsou zaměřené na absolventy a trvají delší dobu něž stáž (zpravidla 6 až 18 měsíců). Účastník trainee programu dostává mzdu, školení, má možnost vyzkoušet práci v různých odděleních společnosti, často i příležitost zůstat ve firmě jako zaměstnanec. V dnešní době trainee programy nabízí skoro každá větší společnost v oborech od IT po marketing, bankovnictví strojírenství atd. , stačí sledovat firemní kariérové stránky. 

Dostat se na takový program není jednoduché. Potenciálního trainee může čekat psaní motivačního dopisu, pohovory, testy, assessment centrum, jako při klasickém výběrovém řízení na pracovní pozici. Přesto se vše vyplatí. Je to skvělá možnost pro absolventa nahlédnout do prostředí velké firmy a zjistit, co vlastně chce dělat.

Kristina Shershun

7 hororových principů aneb Co je potřeba k podnikání?

CO dělat?

První si musíte uvědomit, že podnikání není pro každého. Existuje tisíce pouček, co byste měli a neměli dělat. Jaké jsou ty základní?Libit se vám asi nebudou, ale … 


#1 PRINCIP 

Mít ZATRACENĚ DOBRÝ NÁPAD, za který jsou lidé ochotni zaplatit. Je spousta lidí, kteří se vrhli do podnikání s myšlenkou, že tohle udělám a budu milionář. Než se rok s rokem sešel, zjistili, že jsou na mizině a nikdo jejich produkt nechce.    

#2 PRINCIP 

Dále potřebujete SAKRA VELKÉ ŠTĚSTÍ, aby to vyšlo. Protože inovativní produkt, který předběhl svou dobu, bude vždy pro zákazníka nový a neznámí. Pokud něčemu nevěříte, tak to nekoupíte (pokud nejste Škoda nebo Apple a investujete hodně peněz do přesvědčování).

#3 PRINCIP 

OBĚTOVAT ČAS A ZÁBAVU pro realizaci svého podnikání. Jste toho schopni? V řádu měsíců a let? Protože podnikání není od 8h do 17h, je to práce na celý den, někdy i noc, a s nejistým výsledkem.  

#4 PRINCIP

OCHOTA RISKOVAT, protože v podnikání jde vždy o riskování. Útěchou vám muže být, že v životě máte pouze dvě jistoty: smrt a daně.

#5 PRINCIP  

NEPODNIKAT SÁM. Další poučka, na kterou se dost často zapomíná. Jednak nejste na všechno sami a budete produkovat více nápadů. Dobré je, že v případě problémů, se můžete navzájem podržet a podpořit. Jedna poznámka: stále platí, že podnikání může řídit pouze jeden člověk. Tedy rozhodovací pravomoci 50/50 není ideální varianta. 

#6 PRINCIP

Musíte být schopni REALIZOVAT své nápady, nebo najít někoho, kdo je pomůže realizovat. Každý z nás má spousty nápadů, ale málo kdo je zvládne realizovat. Bez této podmínky se žádné peníze nekonají a podnikaní nefunguje. Samotný nápad musí být realizovatelný, nejlépe do  3 – 6 měsíců. Proč tak krátká doba? Protože konkurence nespí, a když to napadlo Vás, je to napadne jistě taky.

#7 PRINCIP   

Další dost důležitá věc je NETWORKING. Vaši kamarádi budou za pár let pracovat, někteří ve firmách, jiní na úřadech, a Váš produkt jim muže pomoci. Nepodceňujte sílu vašich kontaktů.  

Pavel Kosík

Kdo vám zařídí praxi?

Čerství absolventi jsou často při hledání svého prvního zaměstnání znevýhodněni tím, že jim schází praxe. Pro budoucího zaměstnavatele mohou být méně zajímaví, protože při nástupu na pracovní pozici se musí zaučit. Absolvovat praxi ještě v průběhu studia, je tak značnou výhodou.

Chceš mít výhodu?

Organizace, které pomohou:

V tuzemsku má nejširší nabídku stáží Národní katalog stáží společně s Národním vzdělávacím fondem.

Jestli Tě láká stáž v zahraničí, pak se neváhej obrátit na Národní agenturu pro evropské vzdělávací programy (NAEP), která koordinuje vzdělávací programy mezinárodní spolupráce nebo IAESTE, což je mezinárodní, nevládní, nepolitická a nezisková organizace, která sdružuje mladé lidi a jejíž hlavní činností je organizování zahraničních odborných stáží. Taktéž AIESEC je mezinárodní studentská organizace, která studentům zprostředkuje praxi formou zahraniční stáže nebo práci v organizaci. A pokud už víš, že bys chtěl stáž v oblasti ekonomie a k tomu se zlepšit v angličtině, tak se koukni na CIEE.

Nebo běž rovnou do firmy

Stáž a praxi můžeš hledat na vlastní pěst a danou firmu přímo oslovit. To zejména v případě, kdy víš, že Tě zajímá hodně netypický obor.

Nebo realizuj vlastní projekt

Další možností, je naučit se něco nového díky své vlastní aktivitě. Tedy s dopomocí. Nadace O2, partner barcampu, pomáhá mladým lidem realizovat jejich neziskové projekty pomocí svého programu SmartUp. Podpoří projekt nejen finančně, ale poskytne podporu jak administrativní, tak vzdělávácí (vlastního mentora). Pro každý tým/projekt realizují vzdělávací kurz, kde získáš možnost zlepšit některou ze svých dovedností. Pro inspiraci se podívej na jejich webovky SmartUP

 

Při hledání vhodné stáže se nenech odradit prvním nezdarem a nezapomeň, že kdo hledá, najde. Mluvím ze své zkušenosti.

Milada Karasová

Zdroje:

http://www.isic.cz/praxe-bez-praxe-se-hleda-spatne/

http://www.nicm.cz/odborne-staze-pri-studiu

http://www.czech.cz/cz/Zivot-a-prace/Sehnat-praci/Pracovni-staze-a-praxe

Učitelova zpověď o studentech

 

Vyzpovídali jsme učitele, aby nám narovinu řekl, co si myslí o jeho žácích a schopnosti uplatnit se v práci a životě. Tak co vy na to?

 

Jsou studenti připraveni na práci a trh?

Připravenost studentů na pracovní trh není úplně ideální. Závisí to i na typu školy a na tom, jak se této problematice školy věnují. Hlavní otázkou je praxe, kterou někteří studenti nemají v takové míře, jakou po nich chtějí firmy. Spousta studentů také raději volí pokračování ve studiích na vysokých školách v domnění, že s vysokoškolským titulem budou mít větší šanci na získání práce. Někteří studenti pak končí v pracovních pozicích, které neodpovídají jejich vystudovanému oboru.

 Co je největší slabina vzdělání mladých dnes?

Neschopnost aplikovat teoretické poznatky do praxe.

 Má se něco změnit?

Způsob financování středních škol. Školy jsou dnes nucené ponechávat si na školách studenty, kteří na daný obor nemají. Snižuje se tím kvalita vzdělávání. V současnosti se hovoří o změně financování, otázkou je, zda projde a zda bude změnou k lepšímu.

 Jde srovnat studenty dnes a studenty před 10ti lety?

Myslím, že je to obtížné porovnat z důvodu vysoké subjektivity. (Tento učitel byl před tou dobou sám studentem 🙂

 Co je největší nedostatek dnešních studentů?

Nedostatek snahy, trpělivosti a píle.

 Jaké možnosti by tedy měli na škole být pro studenty?

Nemám přehled o jiných středních školách ve smyslu, jak připravují studenty k uplatnění na trhu práce. Naše škola, myslím si, je dostatečně připravuje v rámci studentských firem.

 Co si myslíte o Pražském Barcampu?

Pro studenty je to další z možností, jak se lépe orientovat na trhu práce a jak se do něj co nejrychleji zapojit. Doposud měli studenti možnost využívat informací, které jim poskytl úřad práce.

 Víte o něčem podobném pro studenty?

Doposud jsem o žádné podobné akci neslyšel.

 Jak vaše škola připravuje studenty na realitu trhu práce a podnikání?

Všechny obory mají v rámci výuky předměty, které je připravují na možnost samostatného podnikání – zejména jsou to studentské firmy, nejsou však fiktivní, ale reálné. Studenti musí vypracovat podnikatelský záměr, zvolit si vedení své firmy a v součinnosti s vyučujícími ekonomie a účetnictví vést potřebné doklady. Veškerý zisk z prodeje výrobků či produktů zůstává studentům.

Spolupracuje škola s firmou pro získání praxe?

Spolupracuje s Agrotecem – spolupráce je zejména u oborů Agropodnikání a Mechanizace v zemědělství.


Co vy říkáte na zpověď učitele? Souhlasíte? Pošlete nám zpověď toho vašeho, nebo pošlete zpověď studenta.

 


Pavel Kosík

Podcast: co to je a proč to musíte vědět?

Podcast není nic jiného, než zvukový záznam. Zpravidla se jedná o mluvené slovo, přičemž podcast má za cíl předávání poučných informací. Je to velmi nenáročná forma sebevzdělávání a můžete poslouchat kdekoliv a kdykoliv.


Co z toho?

Podcast je jedna z cest, jak využít časová okna, například v metru, tramvaji či vlaku, a u toho si rozšířit obzory a dozvědět se něco nového. 

Kolik času denně trávíte v MHD/fitku/běháním/v autě/čekáním na něco/vařením? To jsou totiž činnosti, u kterých lze poslouchat podcast a v mém případě se denně dostávám až na 3 hodiny, kdy se mohu dozvědět něco nového.

Co poslouchat?

Jednak to, v čem se potřebujete zlepšit, ale také podcasty z jiného odvětví. Já například poslouchám Médiář, přestože média nejsou mým hlavním oborem. Jednak se u poslechu bavím a jednak si nenásilně rozšiřuji přehled, který je v podnikání velmi důležitý.

Konkrétní tipy:

Z českých podcastů týkající se businessu, IT, marketingu apod. nelze nezmínit následující:

CZPodcast – IT a startupy, tak by se dal shrnout obsah CZPodcastu. Dagi s Filem si zvou TOP osobnosti nejen IT startupové scény a baví se o zajímavých tématech do hloubky.

Médiář – humorné povídání Marka a Ondřeje o médiích, sociálních sítích, marketingu a dalších tématech. Svižné 20ti minutové epizody jsou skvělým zpestřením dne.

Travel Bible Podcast – Matouš a hosté o cestování. Stojí za to poslechnout, přestože nejste cestovatelé, získáte tak úplně nový pohled na věc.

Vaše jméno je Vaše značka – formou krátkých příběhů vám Tomáš vysvětlí principy budování osobní značky.

Na volné noze – Robert Vlach si zve do rozhovorů špičkové české freelancery, se kterými se do hloubky baví o jejich začátcích v podnikání, jejich současné práci a životě obecně. Velmi poučný podcast, zvlášť, když zvažujete vlastní podnikání.

DEMARKETING – extrém mezi českými podcasty. Zatím 5 několikahodinových edpizod, ve kterých Pavel Šíma zpovídá zajímavé hosty. Baví se o marketingu, ale bez “bullshitu”, do hloubky a zcela konkrétně. Když už nic, tak DEMARKETING stojí za to.

Mladýpodnikatel.cz – Jiří Rostecký a jeho rohovory s lidmi z businessu. Tématicky se točí kolem marketingu, podnikání, sales apod. Často se v rozhovoru vyskytne i absolutní špička ve svém oboru, jako například Jirka Vicherek.

Byznyspark – rozhovory Michala Andery o bussinesu, startupech a tématech okolo.


Jaké aplikace použít pro poslech podcastů?

Aplikací existuje celá řada. Používate-li iPhone, můžete využít Podcasts přímo od Applu, případně zvolit alternativní aplikaci OverCast, případně Castro.

Jste-li na Androidu, sáhněte třeba po aplikaci Pocket Casts.

Ondřej Zukal

Proforientace aneb jak zjistím, co mě baví?

               Někdo z úspěšných odborníků Vám řekne, že to, co chce dělat, věděl od dětství. Jiný přizná, že ke své profesí se dostal náhodou. Výběr kariérové drahý ovlivňuje spousty okolností: rodina, přátelé, situace na pracovním trhu, atd. Pomocníkem ve správném výběru muže být profesní orientace.

“Profesní orientaci lze chápat jako proces výběru určité profesní dráhy, podle zájmů, osobnostních vlastností, hodnot uchazeče.“

Test a je to?!

               Nejjednodušší způsobem proforientace je projít online testem, jako je například Profi test, rychle a v pohodlí domova. Nevýhodou online testu je, že není spolehlivý a výsledek si každý může interpretovat podle sebe.

Zkuste odborníka

Rozsáhlejší a důvěryhodnější testy nabízí psychologové a poradci na školách, úřadech práce, specializovaných poradnách.  Mezi takové testy patří Dotazník volby povolání a plánování profesní kariéry, kariérový test podle typologie J.Hollanda, počítačová pracovní  diagnostika COMDI, Schuhfriedův test (AIST) a jiné.

COMDI

Pracovní diagnostika COMDI zkoumá profesní zájmy, úroveň vědomostí, schopnosti a jejich zaměření a osobnostní předpoklady pro profesní orientaci. Získané informace jsou zpracovány a vyhodnoceny odborníkem. Cílem je doporučit žákovi nejvhodnější studijní a profesní zaměření. Výsledky jsou interpretovány kompetentním pracovníkem. Tuto metodu používá Republikové centrum vzděláváni a některé úřady práce.

Na úřad práce ještě na škole?

Úřad práce zajištuje  poradenství pro volbu povolání a zaměstnání, které poskytuje odborné informační a poradenské služby související se studijní a profesní orientací v návaznosti na vhodné pracovní uplatnění. Kromě různých diagnostických metod v rámci poradenství funguje Informační poradenské středisko, které vám dodá tištené materiály, filmy nebo další online zdroje.

Udělej si sám

Program Průvodce světem povolání umožňuje výběr povolání podle různých kritérií – oblíbené školní předměty, oblečení používané při práci, charakter pracovní činnosti, předmět práce, pracoviště. Klientovi je zobrazen seznam povolání, u nichž je šance, že by se v nich mohl uplatnit. Informace o povoláních jsou představovány textovými popisy jednotlivých povolání, fotografiemi hlavních pracovních činností, u některých povolání i mluvenými dialogy. Průvodce světem povolání obsahuje také modul, který klienta seznámí s tím, jak se o zaměstnání ucházet, jak se připravit na vstupní pohovor či výběrové řízení, jak psát žádost o přijetí do zaměstnání a životopis atd.

A ti ostatní, co pomohou

Firmy, školy a neziskovky nabízí řadu aktivit zaměřených na profesní orientaci.  Pracovní veletrhy, dny otevřených dveří, workshopy, diskuze.

Odkazy pro tebe

               Pokud chceš začít s profesní orientaci ihned, mrkni se na této užitečné odkazy:

Integrovaný systém typových pozic ISTP

Informační zdroje pro profesní orientaci a volbu povolání – Start kariéry 

Informační systém Absolvent   

            Teoretické informace ke správnému výběru povolaní zpravidla nestačí, proto bud’ proaktivní, zkus komunikovat s lidmi z praxe a přihlas se na vhodnou stáž, která ti o určité profesi a firmě ukáže víc. Na našem blogu najdeš další články, kde hledat inspiraci a praxi v oboru (jak na vysněnou stáž, kde hledat stáž a další)

Další články k tématu:

Programy pro mladé talenty

Mooc aneb jak se vzdělávat online

Kdo vám zařídí praxi

Kristina Shershun