Rubriky
Rozvíjej se

Nenech se rozhodit! 3 tipy, jak na mentální trénink

V životě prožiješ spoustu stresových okamžiků. Procházíš stresem před písemkou, při pobytu v nepříjemné společnosti nebo při mluvení před lidmi? Nebo třeba zažíváš strach z blížící se maturity či jiných životních zkoušek? K tomu, abys tyto situace zvládl co nejlépe, potřebuješ mentální trénink.

Mentální trénink využívají hlavně vrcholoví sportovci, zápasníci, vojáci a jim podobní. Pravidelně trénují fyzickou zdatnost a potřebují, aby je v přímé akci nezradila hlava. To by mohlo znamenat konec jejich kariéry nebo také přímé ohrožení života kolegy nebo svého života. Mentální přípravy těchto lidí na složité situace jsou náročné. Je ale pár bodů, které můžeš vyzkoušet i ty.

Stanovuj si cíle. Malé, střední, velké

Máš svůj velký cíl? Rozděl ho na menší cíle a ty klidně na menší a menší, až ti z toho velkého vypadne plán s konkrétním cílem na každý den. Nemusíš mít jen jeden velký záměr, můžeš k tomu mít i různé malé. Dávej ale pozor na správný time management, ať se nepřehltíš a nedostaneš se zbytečně do stresu. Ideálně si dej na každý den 1 hlavní činnost, kterou chceš splnit a na tu se soustřeď. Když víš, co chceš, víš, kam jít.

Představuj si. Imaginace není jen pro snílky

Pokud něco opravdu chceš, imaginace ti pomůže. Každý den si najdi chvilku a představuj si, jak dosahuješ svého cíle. Aby to fungovalo, vytvoř ve své hlavě obrazy vykreslené do nejmenších detailů. Co máš na sobě, jak se cítíš, jak při tom vypadáš?

Máš ve třídě problémy s oblíbeností? Každý den si chvilku představuj, jak jsi oblíbený. Spolužáci si za tebou chodí pro radu, na krátký pokec a usmívají se na tebe. Představu rozvíjej do nejmenších detailů. Nejen své osoby, ale i věcí a nábytku kolem, účesů, výrazů. Zapoj všechny své smysly. Cítíš v prstech tužku, s kterou si při povídání pohráváš? Co cítíš za vůně? Slyšíš v pozadí i šum ostatních spolužáků, kteří se baví?

„Jsem natolik umělcem, abych mohl volně čerpat ze své představivosti. Představivost je důležitější než znalosti. Znalosti jsou omezené. Představivost obklopuje svět.“ —  Albert Einstein

Co se oblíbenosti týká, chce to zapracovat i na emoční inteligenci a neverbální komunikaci. Možná vysíláš do světa pomocí těla negativní signály.

Mluv k sobě pozitivně

Čeká tě test nebo rovnou maturita? Už si představuješ, jak jsi na zkoušce a znáš všechny odpovědi, které potřebuješ? Výborně, teď ještě připoj pozitivní smýšlení. Zapomeň na řeči typu: „To se nedá v životě zvládnout.“ „Nemám vůbec čas.“ „Nedá se to všechno ani přečíst, natož naučit.“ Jasný, jsme zlatá česká povaha a tak si občas rádi postěžujeme. Mělo by to být ale jen hovorové a občasné. Nestresuj se tím víc, než je zdrávo. Jakmile tě takovéhle myšlenky přepadnou, jdi dělat něco jiného. Můžeš se třeba začít učit nebo se jít provětrat. Zaobírání se negativními myšlenkami akorát zabírá místo lepším činnostem.

Nečekej, že ti nová technika půjde hned. Zkoušej si, co ti vyhovuje a objevuj pozitivní efekt, který mentální trénink má. Až uvidíš výsledky, bude to pro tebe motivace pokračovat dál. Čím poctivěji budeš provádět mentální trénink, tím dříve se pro tebe stane rutinou a bude ti pomáhat podvědomě (automaticky). Tvoje mysl má neuvěřitelnou sílu, kterou využíváš ve svůj prospěch nebo ji můžeš používat proti sobě. Co si vybereš?

Pracuješ na svém mentální tréninku? Máš nějaké dobré tipy, o které se chceš podělit? Napiš je ostatním dolu do komentáře.

Prosím o sdílení článku 🙏 a děkuji,

Terka

+1
0
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *