Rubriky
Rozvíjej se Vztahy

Zvyš si sebevědomí pomocí kvalitních vztahů

Doba čtení: 3 minuty

Každý potřebuje být milován a milovat, je to otázka přijetí a začlenění do společnosti. Často za spoustou problémů a neúspěchů stojí nefunkční vztahy, ať už ty přátelské, rodinné, milenecké. Jak ale správně budovat vztah a co dělat pro jeho správné fungování? Kde možná děláš ve vztazích chybu?

Jak efektivně budovat vztahy

Představ si, že každý máme ve vztahu s jiným člověkem v sobě nádobu. Pokud bude jeden člověk druhému plnit jeho nádobu a jemu zůstane prázdná, vztah nemůže fungovat. Ideální pro zdravý vztah je, aby obě nádoby byly plné. A jak se takové nádoby plní? Různými pozornostmi a zájmem. Pokud někomu zavoláš, že jsi si na něj vzpomněl/a, malinko naplníš jeho nádobu. Pokud mu pomůžeš s jeho problémem, naplníš nádobu o něco víc. Řekneš druhému něco hezkého, upřímného? Taky si přilil/a do jeho nádoby.

Jedna prázdná nádoba nebo obě prázdné nádoby ukazují na nefunkční vztah.

Vztahy v rodině

Tady to všechno začíná. Rodiče tě již odmalička učí různé vzorce, které se sami naučili od svých rodičů. Bohužel se často stává, že některé vzorce nejsou úplně správně nastavené a tyto neduhy se pak přenáší v rodině z generace na generaci. Rodinu si člověk nevybírá a vztahy v rodině jsou pro tvoji pohodu velmi důležité. Je tedy potřeba na nich pořádně pracovat, i když to někdy není vůbec jednoduché.

Přátelské vztahy

Přátele už si vybrat můžeš. Dle tvého přesvědčení, společných koníčků, smyslu pro humor. V průběhu života také budeš potkávat nové přátele a na ty staré nebude tolik času. To je přirozený tok života, i když tě to někdy bude mrzet. Nezapomeň na ty nádoby. Pokud plníš kamarádovu nádobu už jen ty a naopak se nic neděje, je čas jít dál.

Mozkové vlny. Nalaď alfa vlnu a nic už tě nezastaví

Partnerské vztahy

Jako u přátel, i partnera si vybíráš. Někdy zafunguje silná chemie a mozek s intuicí jdou stranou. Promysli si, co od života čekáš, co tě baví a jak si představuješ svoji budoucnost. Chemie je sice super věc, ale postupně vyprchává a pak je důležitě, abyste s partnerem uznávali podobné hodnoty a měli podobné představy, co od života chcete. V opačném případě se budete trápit, vztah většinou končí a ty budeš opět na začátku. Samozřejmě můžeš mít zatím zájem jen o krátkodobé vztahy, při hledání životní partnera si dej záležet.

Obchodní vztahy

Do života patří i obchodní vztahy. Ty si někdy můžeš vybírat, někdy také ne. Jejich budování trvá dlouho a mohou být i přes dlouhodobost povrchní. Vždy záleží na člověku a jeho charakteru. Jaké jsou důležité body pro všechny vztahy?

Body, které jsou důležité pro vztah

  • Důvěra. Jakmile jednou porušíš důvěru, je to problém. Zrazená strana už ti nikdy nebude moci plně věřit, vždy už ve vztahu bude semínko pochybností. Tak dělej vše proto, ať jí neztratíš.
  • Sliby. Kdykoliv cokoliv slíbíš, dodrž to. A pokud to nemůžeš dodržet, přiznej to s omluvou a vysvětlením. Může se stát, že přeceníš své síly, to nevadí. Tvářit se jakoby nic je špatné, narušuje to již zmiňovanou důvěru.
  • Empatie. Je dobré se umět vcítit do druhého člověka. Někdo se může v tvých očích chovat divně. Zkus se do něj vcítit, než ho zavrhneš. Nevíš, co má za sebou a co prožívá. Nikdo se bez špatných zkušeností nechová přirozeně zle.
  • Tolerance. Souvisí s empatií. Zkus se občas podívat očima druhých a když se ti podaří ji/ho pochopit, uvidíš jiný pohled a problém bude mít najednou řešení.
  • Komunikace. Ke kvalitním vztahům patří i komunikace. Pokud se ti něco líbí nebo nelíbí, řekni to. Patří sem i neverbální komunikace.
  • Dar. To nejcennější, co můžeš druhému člověku dát, je tvůj čas. S ubíhajícím životem to každý pochopí.

Nezapomínej, že není jen na tobě „plnit“ druhým jejich nádoby. Pro správně fungující vztahy musí i oni plnit tu tvoji. Ujasni si své hranice a špatně fungující vztahy se snaž opustit. Výjimku tvoří ty rodinné, tam je pokrevní pouto, které se nedá jen tak přetrhnout. Rodinné vztahy jsou složitější a jsou na dlouhé povídání.

Až budeš mít chvilku, mrkni na tuhle zajímavou přednášku, jak na vztahy nové generace.

Je něco, co jsme zapomněli zmínit? Napiš nám dolu do komentáře a nezapomeň článek sdílet a vyjádřit jeho přínos pomocí smajlíka ??

Loading spinner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *