Rubriky
Rozvíjej se Vzdělávej se

Jak na efektivní učení jazyků v roce 2022?

Doba čtení: 4 minuty

Chceš se naučit nový jazyk? Máš nějaký vysněný, ale nevíš, jak začít? Existuje mnoho metod a technik učení jazyků, ale které jsou ty nejefektivnější? Odpovědi na tyto otázky nalezneš v tomto článku!

Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem – přísloví, které je pravdivější, než se zdá. Každý nový jazyk, který ovládáš Ti poskytne nový pohled na svět, nové možnosti a také zážitky. Ať už je Tvoje motivace jakákoliv, je dobré využít čas strávený učením na maximum. Ukážeme si několik tipů, kterých je dobré se řídit pro dosažení co nejlepších výsledků za co nejkratší dobu.

1. Začni

Jak se říká, 80 % úspěchu je začít. Když Tě nějaký jazyk láká a máš motivaci se ho učit, začni hned. Čím dříve začneš, tím dříve se dostaví výsledky a budeš mít ze sebe radost. Nemusíš u toho hned sedět 2 hodiny v kuse, ale postupně si to zařaď do svého harmonogramu.

2. Vytrvej

Hlavní překážkou, se kterou se potýká každý při učení nové dovednosti, je samotná vytrvalost. Vydržet se učit několik měsíců není vůbec jednoduché. První věcí je si vybudovat zvyk, například že se budeš každý druhý den od 17:00 učit 40 min španělštinu. Ale nepřepal to.

Druhou věcí je stanovení cílů, které jsou konkrétní, měřitelné, časově omezené a hlavně realistické (tzv. SMART cíle) – např. „Do týdne se naučím používat a tvořit minulý čas“ nebo „Do tří dnů se naučím 30 slovíček“. Špatným cílem je něco ve smyslu „Do roka se naučím dánsky“, nic to vlastně neříká a nelze to měřit. Každý máme jinou motivaci a jiný cíl – někomu stačí umět základní fráze a někdo chce v zemi studovat.

3. Vyber si vhodné materiály

Studijních materiálů, jak placených, tak neplacených je k dostání mnoho, pokud zrovna nejde o jazyk typu telugština. Jak si ale vybrat ty správné?

Jedním z nejefektivnějších studijních zdrojů je Pimsleur – placený program, který funguje na metodice amerického jazykovědce Paula Pimsleura. Zaměřuje se především na poslech a mluvení, abys co nejdříve byl schopný konverzovat. Podobně také funguje aplikace Language transfer, která je zdarma, ale nenabízí toho tolik.

Určitě znáš Duolingo. Je to skvělé využití volného času v autobuse nebo o přestávce, ale rozhodně to není vhodný hlavní způsob učení. Duolingo je skvělá kombinace hry a učení, je zábavné a naučí tě dobře psát. Ovšem bez jiných materiálů se na komunikativní úroveň dostaneš až za celkem dlouhou dobu.

Když zmiňujeme doplňky pro učení, flashcards jsou klasikou všech klasik. Jde o oboustranné kartičky se slovem nebo frází na jedné straně a na druhé s definicí. Můžeš si je tvořit ručně nebo použít některou z aplikací. Velmi rozšířenou je aplikace Anki, která nemá moc hezké rozhraní, ale má propracovaný a kvalitní algoritmus pro opakování. Další takovou možností je Quizlet, který je více uživatelsky přívětivý a easy-to-use.

Rozhodně musí být zmíněny lekce s učitelem. Je fajn mít někoho, kdo Ti vysvětlí vše, čemu nebudeš rozumět, dá Ti jasně danou osnovu, a navíc Tě ve slabých chvílích namotivuje. Můžeš navštívit jednu z mnoha jazykových škol nebo si domluvit lekce individuálně, vše je o Tvé preferenci. Jen pozor na skupinové lekce o více lidech, můžeš být napřed před ostatními a zbytek Tě bude zbytečně brzdit nebo naopak nebudeš stíhat.

4. Obklop se tím

Jazyk nevíce pochytíš, když jsi v dané zemi. Jazykové kurzy jsou úžasné, například od EF, které nabízejí pobyt v zahraničí s každodenními lekcemi. Nebo můžeš jet dobrovolničit do ciziny, například přes INEX.

Jenže ne každý má ale takové finanční a časové možnosti, aby mohl na delší dobu vycestovat. V době moderních technologií ale není žádný problém, vytvořit si prostředí v jiném jazyce u sebe doma!

 • Sleduj filmy a seriály v cizím jazyce. Nejprve s titulky, ale až budeš mít jen sebemenší pocit, že je nepotřebuješ, vypni si je. Často lidé dělají, že si pouští své oblíbené seriály, které dobře znají, bez titulků – díky tomu se nemusíš bát, že Ti unikne děj. Poznáš běžně používané fráze, ukotvíš si významy slov a naposloucháš si mluvu. Navíc nemáš pocit, že se učíš, což je parádní.
 • Poslouchej písničky. Je to vlastně na stejné bázi jako u filmů a seriálů. Objevíš novou hudbu, která Tě baví, naučíš se i běžně používaný slang a také si osvojíš výslovnost.
 • Čti cizojazyčné knihy. Můžeš začít nějakou klasikou, jako je Harry Potter, nebo můžeš zkusit dvoujazyčné knihy, které mají jednu stránku v cizím jazyce a druhou v češtině.
 • Sleduj zahraniční sociální sítě. Ať už jde o memes, celebrity nebo zprávy, dá Ti to přehled o dění v cizí zemi a také nové jazykové schopnosti.
 • Rozmísti si lepíky. Označ si nábytek slovy v tvém cíleném jazyce a když půjdeš třeba do skříně pro oblečení, uvidíš lepík se slovíčkem, které se za pár dní díky tomu naučíš.

Prostě zkus si udělat prostředí co nejvíce obklopené cizím jazykem. Mezi další používané způsoby patří třeba přepnutí telefonu do jiného jazyka nebo vyhledávání informací v daném jazyce. Můžeš si vymyslet i vlastní.

5. Mluv

Až budeš mít za sebou základní slovní zásobu, najdi si někoho na konverzaci. Existují platformy jako italki nebo preply, kde si můžeš najít rodilého mluvčího na konverzování jeden na jednoho. Ten Tě opraví, když uděláš chybu, vysvětlí Ti některé gramatické jevy anebo si s Tebou prostě popovídá.

Závěr

Ať si ale přečteš jakékoliv doporučení, jakýkoliv názor, vždycky je zábava na prvním místě. Pokud Tě baví a vyhovuje Ti práce s učebnicí, go for it. Nebaví Tě používat flashcards a akorát Tě odrazují? Nepoužívej je. Hlavně se u učení bav a zkoušej, hledej to pravé pro Tebe. Také to „nepřepal“, z mojí vlastní zkušenosti vím, že je velice jednoduché se rozjet, ale když přijde slabší období, je to hodně deprimující a těžko se naskakuje zpět. Nejdůležitější je zábava a radost z toho, co děláš.

Doufáme, že se Ti článek líbil a byl Ti nápomocný. Budeme rádi, když nám napíšeš, jaké jsou Tvoje zkušenosti s učením jazyků! Zajímá Tě studium angličtiny? Koukni na náš starší článek zde.


Zdroje

 1. GUPTA, Vikash, 12 Compelling Benefits of Learning Languages, studyfrenchspanish.com, 2022
 2. MACHOVÁ, Lýdia, The secrets of learning a new language, youtube.com, 2019
 3. GUPTA, Vikash, 10 Best Language Leatning Methods and Strategiesstudyfrenchspanish.com, 2022
 4. IKENNA, How to learn ANY language in 6-12 months, youtube.com, 2022
 5. GUPTA, Vikash, 12 Amazing Benefits of Learning a Foreign Languagelanguagenext.com, 2022
 6. GALLAGHER, John, How to learn a language (and stick at it), psyche.co, 2021
 7. FRONT PSYCHOL, Music and Early Language Acquisition, ncbi.nlm.nih.gov, 2012
 8. YOUNG, Jeniffer, 7 Tried and True Language Learning Techniques for Any Skill Level, fluentu.com, 2020
 9. LEVY, Kayla, How to Learn a New Language at Home, According to Language Experts, nymag.com, 2020
 10. DEVLIN, Thomas Moore, 23 Way To Immerse Yourself In A Language Without Going Anywhere, babbel.com, 2020
Loading spinner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *