Rubriky
Rozvíjej se

6 tipů, jak zatočíš s nerozhodností

Doba čtení: 3 minuty

Máš někdy problém se rozhodnout? Nevíš, jestli je lepší tahle varianta nebo ta jiná? Času máš málo a ty prostě nejsi schopen hned rozhodnout, která varianta je nejlepší. Pociťuješ úzkost a pokud se to opakuje často, stres ti nepřinese nic dobrého. Nerozhodnost je něco, co ti život nezlehčuje. Kde se bere a jak s ní zatočit?

Kde se v tobě nerozhodnost bere?

Nerozhodnost většinou vzniká v případech, kdy nejednáš podle svého vnitřního přesvědčení. Cítíš, že jedna varianta je ti bližší, ale víš, že okolí by na to reagovalo negativně. To tě staví do neschopnosti se rozhodnout. Chceš se zavděčit ostatním, nejlépe všem, což je často nemožné.

Také je tu varianta, že na sebe máš přehnané nároky. Za každé okolnosti se musíš rozhodnout nejlépe. Chyby a neúspěchy si zkrátka netoleruješ. Několik, v tvých očích špatně vybraných, rozhodnutí v tobě probouzí strach, že se zase špatně rozhodneš. I když analyzuješ, přemýšlíš, promýšlíš, nemůžeš se rozhodnout.

Co s nerozhodností?

Jak se k nerozhodnosti postavit? V první řadě si uvědom, že dělat špatná rozhodnutí zkrátka patří k životu. Je to přímo nedílnou součástí života, jelikož se tím učíš a formuješ. Pozor si dej pouze v případě, že je nějaké konkrétní špatné rozhodnutí, které neustále opakuješ. To už stojí za zamyšlení.

Jak tedy s nerozhodností pracovat?

Získej čas

Nemusíš se rozhodnout hned. Vždy můžeš získat čas. Ať už je to několik minut, hodin nebo dní. Změň místo. Pokud máš jen chvilku, jdi do jiné místnosti. Máš se vyjádřit po telefonu? Omluv se a řekni, že hned zavoláš zpět. Dej si chvilku sám se sebou, zhluboka dýchej, zklidni své tělo. Co opravdu chceš?

Snaž se najít, čeho se bojíš

Proč se nedokážeš rozhodnout? Čeho se bojíš? Bojíš se samoty? Bojíš se, že nejsi dost dobrý a ostatní to odhalí? Bojíš se, že se na tebe bude rodina zlobit? Proč ti to všechno vadí? Ptej se a odpovídej si.

Chybovat je lidské

Chyby dělá každý. Úspěšní lidé by nebyli bez chyb tam, kde jsou. Většinou ale vidíš jen jejich úspěch. Nevíš, jaké úsilí a kolik chyb je v pozadí. Dovol si je také dělat a pouč se z nich.

V roce 1999 odstartovala sonda Mars Climate Orbiter k Marsu. Hladké přistání se ale nekonalo a sonda byla zničena. Víš proč? Řídící tým používal jako jednotky vzdálenosti míle. Pomocný druhý tým pak pracoval v metrickém systému. 125 milionů dolarů tak skončilo, víš kde ?

Jo, každý dělá chyby. A kdo tvrdí, že ne, ten si lže pod nos. Tak na sebe nebuď tak přísný a dovol si nějaké ty přešlapy.

Zjisti, pro koho se rozhoduješ

Je důležité si uvědomit, na koho bereš ohledy, když se rozhoduješ. Někdo má tendence rozhodovat se tak, jak by se to nejspíš líbilo rodičům. Je to ale tvůj život a je jen jeden, tak se začni chovat podle toho, co chceš ty. Neradím ti, abys byl úplný sobec. Není ale dobré se pokaždé ohlížet na ostatní.

Poslouchej svoji intuici

Ne každý umí poslouchat svůj vnitřní hlas. Nauč se na něj napojovat. V podvědomí máš totiž uloženo spoustu zkušeností a vědomostí, které si ani neuvědomuješ. Tyto informace si nevybavíš a nemůžeš s nimi pracovat. Ony ti ale mohou vyslat „vzkaz“ pomocí pocitu. Nauč se tedy s těmito pocity pracovat. Může ti to ušetřit spoustu času a nervů.

Plusy a mínusy + „když“

Pak je tu taky stará dobrá metoda sepsání si plusů a mínusů na papír. Slouží to spíš k urovnání myšlenek, než že by ses podle toho měl stoprocentně zařídit. Někdy se může stát, že strana „plus” bude popsaná od shora až dolů a stejně se rozhodneš pro druhou variantu. Každopádně toto třídění myšlenek ještě nikomu neublížilo ?

Vyzkoušej taky metodu „když“. Když se rozhodnu takhle a udělám tohle, co to pro mě znamená a jak se budu cítit? A co když se rozhodnu takhle? Budu spokojený?

Máš občas pocit, že děláš často špatné rozhodnutí? No a co ? Oklepej se a pouč se. Špatných rozhodnutí bylo, je a bude. Život jde dál a ztrácet čas tím, že jsi udělal chybu, nemá cenu.

Co ti také pomůže s rozhodností, je zapracovat na svém sebe-vědomí. Jakmile víš, kdo jsi a co chceš, rozhodování pro tebe bude jednodušší. Urči si tedy v životě své cíle a za těmi jdi.

Líbí se ti článek? Pošli ho dál. Heřmanovi tím uděláš radost ??.

Loading spinner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *