Rubriky
Nezařazené

Harmonizace prostoru, aneb uspořádej si svůj život

Doba čtení: 2 minuty

Někdo má rád pořádek, někomu je zas lépe v nepořádku. Není ale nepořádek jako nepořádek. Kdy už je to moc a je potřeba s tím něco udělat? A jak si zpříjemnit prostor kolem sebe?

Pokud chceš být v životě úspěšný, musí jít všechno ruku v ruce. Co tím mám na mysli? Nejen se věnovat své práci, ale makat na sobě ve všech ohledech. A nezapomínat ani na prostor, ve kterém trávíš svůj čas. I tomu věnuj svou pozornost a nech ho růst společně s tebou.

Pořádek, provozní nepořádek, bordel

Ne každý má svůj prostor dokonale čistý jako prostory na obrázku v katalogu nového nábytku. To vůbec nevadí. Třeba takovej provozní nepořádek je úplně v pořádku. Co je to provozní nepořádek? To je takovej ten povrchovej bordýlek, kterej vzniká v průběhu dne. Možná i v několika dnech ? Každopádně sem už nepatří několikatýdenní možná i několikaměsíční bordel.

A jak si udržovat pohodový prostor?

Vytvořit si kolem sebe dokonalý prostor jde spousta způsoby. Ovšem pokud není bytový design tvým koníčkem, asi nemáš chuť a čas tomu věnovat víc času, než je nutno. Je pár základních věcí, které ti k příjemnému prostoru pomohou.

Pravidelně větrej

Asi úplně nejdůležitější je čerstvý vzduch. Můžeš být v sebekrásnějším prostoru, ale pokud v něm nebude čerstvý vzduch a bude spíše zatuchlý, nebude ti v něm příjemně. Naopak i méně útulnému místu pořádné provětrání prospěje. Hned se ti bude lépe dýchat.

Obecně je lepší několikaminutové vyvětrání s otevřeným oknem dokořán, než použít jen ventilačku. V chladnějším období větrej aspoň 2x za den.

Hrabání a třídění

Snaž se alespoň 1x ročně do hloubky prohrabat používanější skříně, šuplíky, krabice a alespoň 1x za 2 roky ty méně používanější místa. Můžeš si na to vyhradit 1 speciální víkend nebo to dělat po částech.

Já osobně preferuji metodu, když mám čas udělám třeba jednu zásuvku nebo box nebo skříň. A takhle jedu v průběhu roku dokola. Záleží na čase a energii. Když mám více času, zvládnu najednou i větší skříň. Po „vyhození“ nepotřebných věcí se cítím tak nějak svobodněji a uvolněněji ?.

Jak věci třídit?

Uklízecí guru Marie Kondo doporučuje každou věc vzít do ruky a pokud k té věci máš nějaké pouto a vyvolává v tobě příjemné pocity, tak si ji nech. Věci, co se ti nelíbí, ani s tebou nic nedělají, pošli dál.

Jakmile máš jasno, které věci s tebou zůstanou, najdi jim místo. Lépe se ti bude udržovat pořádek, když víš, co kam patří. A když už máš tak hezky vytříděno a vytvořen kolem sebe nový volný prostor, jak ho znovu nezahltit? Za každou novou věc dej jednu starou pryč.

Pro fajnšmekry: Marie Kondo učí pokoře a vděčnosti k věcem. Proto, když dáváš své již nepotřebné věci pryč, nezapomeň jim poděkovat za jejich službu ?

Co s vytříděnými věcmi?

? Party s kámoškami, kde si navzájem věci vyměníte nebo darujete

? Zkus je prodat a trénuj tak své prodejní dovednosti

? Daruj je (Červený kříž, Azylové domy, …)

? Polož je přehledně uložené v krabici k popelnici, on si je vždycky někdo s radostí vezme

Vůně

Máš protříděno, vyvětráno a zaplavil tě příjemný pocit. Co dál? Téměř jakýkoliv prostor dokáží více zpříjemnit vůně. Způsobů, jak je využít jsou mraky. Od esenciálních olejů, přes vonné tyčinky až k vonným svíčkám. Jejich výhoda je, že umí podtrhnout tu správnou atmosféru. Chceš si odpočinout, vykouzlit romantickou atmosféru, učit se nebo trochu nakopnout svoje zdraví? Na všechno najdeš vůni, kterou můžeš využít.

Říká se, že prostor, ve kterém žiješ odráží, co se ti děje v hlavě. Jestli je to pravda nevím, každopádně se ale snažím uspořádat všechny svoje věci a udržovat domov v čistotě. No nejde to vždycky dokonale, je spousta jiných věcí, které se dají dělat. Ale tak snaha se cení, ne ?

A co ty? Co ti nejvíc u úklidu vadí?

Loading spinner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *