Rubriky
Pohovory Rozvíjej se

Tajemství soft skills odhaleno

Doba čtení: 2 minuty

Jsou zde s námi již pár desítek let. Dříve tyto dovednosti byly přisuzovány hlavně manažerům, dnes jsou potřeba v podstatě na každé pozici, od hajzlbáby po ředitele firmy. Co přesně soft skills zahrnují? Máš si je zapsat do svého CV? Ověřují se tyto dovednosti u pohovoru? A jak? To vše se dozvíš v tomhle článku.

Soft skills

V překladu měkké či jemné dovednosti. Jsou to vlastnosti, které jsou tvou součástí a jsou spojovány s emoční inteligencí. Tyto dovednosti ti zajistí, že tvá pracovní, ale i soukromá cesta bude o něco malinko jednodušší. A je úplně jedno, o jakou profesi se zajímáš. Co konkrétně pod tyto dovednosti patří?

 • Komunikační dovednosti, asertivita, vyjednávací schopnosti, umění řešit konflikty
 • Umět se vyjádřit, sebedůvěra, sebereflexe, empatie
 • Rozeznávání svých emocí a umění s nimi pracovat
 • Navazování nových vztahů, týmový hráč, přijímání kritiky
 • Ochota vzdělávat se a dále se rozvíjet, nebát se riskovat
 • Strategické a logické myšlení, kreativita
 • apod.

Toho je, viď a dalo by se ještě pokračovat 🙂 Tyto dovednosti by se daly rozdělit na obecné, které uvítá každý zaměstnavatel a pak na ty specifické, které jsou využitelné na konkrétní pozici.

Hard skills

Teď už víš, co jsou to soft skills a co je jejich opakem? Hard skills. To jsou naopak odborné dovednosti, které studuješ, učíš se je, máš na ně papír a dají se snadněji prokázat. Patří sem například:

 • Řidičák
 • Jazykové schopnosti
 • Různé certifikáty
 • Znalosti různých programů
 • Znalost práva, IT apod.
 • Finance, daně
 • Technické dovednosti
 • apod.

Neverbální komunikace, staň se mistrem 1/2

Mám se pochlubit v CV?

Jakmile odhalíš své soft skills určitě si je dej do svého životopisu. Můžeš mít pocit, že by se tady dal přidat sem tam nějaký ten um navíc, nedělej to. I když jsou tyto dovednosti těžší na odhalení, personalisti mají své taktiky, jak si je ověřit. Říká se jim behaviorální otázky a personalisté pomocí nich dokáží odhalit tvou lež. A pak jsou zde také assessment centra, kde tým odborníků pozoruje tvé chování a vystupování. A v neposlední řadě samozřejmě i psychologické testy.

Soft skills nejsou dovednosti, které ti zaručí, že dostaneš vysněnou práci. Může to ale pro tebe být plusový bod, který nakonec rozhodne o tvém přijetí, když je vybráno více vhodných uchazečů.

Dají se tyto dovednosti naučit?

Tyto dovednosti jsou vrozené a získané. Ta získaná část se utváří výchovou a nápodobou tvých vzorů. Ne každý má ovšem stabilní zázemí a vykročeno správnou nohou v tomhle směru. Někdo zastává názor, že se tyto dovednosti nedají naučit. My tomu ale nevěříme, protože, když se opravdu chce, všechno jde! V knihovně najdeš spoustu zajímavých knížek věnujících se konkrétní dovednosti. Na internetu je spousta zajímavých videí, kurzů a článků. Spoustu jich je zdarma, stačí jen hledat. Práce na sobě je celoživotní dílo, vždy budeš mít co zlepšovat ?

Svoje soft skills ale buduj s ohledem na svůj přirozený charakter. Pokud jsi rozený introvert, nenuť se být extrovertní řečník. Zapracuj určitě na své asertivitě, ať se naučíš říkat ne, aniž by tě to stálo litry potu a několik hodin nervozity. Vyber si vždy ty soft skills, které jsou ti nejblíže a ty rozvíjej.

Určitě se zamysli nad tím, co bys chtěl/a v životě dělat. Čeho chceš dosáhnout? Jaké dovednosti ti v tvé cestě budou nápomocné? Které nedostatky by ti naopak mohly být překážkou? Podle toho si vyber, co chceš vylepšit a začni na sobě makat. Postupně a ono to půjde ? A když ne, nevadí, i tak je to tvoje cesta a posune tě to někam dál. Důležité je nestát na místě.

Líbí se ti náš článek? Poděl se o něj se svými přáteli a nasdílej ho ? A když budeš mít chvilku času, omrkni na našem youtube starší přednášky, třeba tam narazíš na něco zajímavého, co tě posune dál.

Loading spinner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *