Rubriky
Pohovory Praxe

Assessment centrum, nakoukni s námi pod pokličku

Tenhle lehce děsivý typ pohovoru nahání trochu hrůzy každému, kdo dostal první pozvánku. Jsi mezi nimi a nevíš, co tě čeká? Máš se bát nebo o nic hrozného nejde? Kde a proč vlastně tento typ pohovoru vznikl? Dá se na něj připravit? Assessment centrum, vše se o něm dozvíš v tomhle článku 🙋‍♀️

Co to vlastně je?

Jak už jsme nakousli, jedná se o typ pohovoru. Trvá zhruba půl den až den a sejdeš se tam se skupinou lidí, kteří jsou tvými konkurenty. Účastníků je většinou 6 až 10 a bude tam i několik hodnotitelů. Pozorovatelé mohou být personalisti, budoucí šéf, psycholog atp. Zkoumají zde tvoje schopnosti a dovednosti, zároveň i reakce na určité situace, které mohou nastat na nabízené pozici.

AC je samozřejmě pro firmu nákladnější, ale je oblíbené. Nikdo totiž nevydrží s přetvařováním déle, než pár hodin. Uměle se tam vytvářejí situace, které odhalí tvé přirozené reakce. Než se vůbec do tohoto výběrového řízení dostaneš, většinou projdeš pohovorem, online testováním nebo obojím.

Kde se toto výběrové řízení vzalo?

Filozofové, vědci a jim podobní vždy rádi zkoumali lidské chování, přirozené reakce na různé situace, schopnosti a dovednosti, přetvařování, výdrž, lidské hranice. Největší zlom pro assessment centra nastal s rozvojem psychologie na začátku 20. století, kdy se zkoumaly jednotlivé vlastnosti, zda jsou měřitelné a porovnatelné. Novější podoba AC tedy sahá až do 2. světové války, kde se tímto způsobem vybírali v Americe tajní agenti. Ale jistou podobnost používal již například Ceasar. Ten vybíral nejschopnější vojáky na základě psychického nátlaku. V různých dobách a v odlišných částech světa najdeš i spoustu dalších podobných výběrových řízení na všechny možné pozice.

Co tě v assessment centru čeká?

  1. Prezentace. Počítej s tím, že tě v úvodu pravděpodobně čeká prezentace svojí osoby. Mohou přijít i dotazy, co víš o pozici, na kterou se hlásíš, co víš o firmě a taky proklepnutí tvých nejlepších vlastností a úspěchů. Prezentace před skupinou cizích lidí ti nemusí být příjemná a nepřipravenost tě může úplně rozhodit.
  1. Týmová práce. Většinou se jedná o řešení situací, které tě potkají na nabízené pozici. Probíhají také úkoly, kde se dostáváš do různých rolí, řešíš logické úlohy. Připrav se i na situace, kdy tě budou chtít dostat pod tlak. Dostaneš úkol, na který ti dají schválně méně času a pak pozorují, kdo jak reaguje. Kdo panikaří, kdo se ujímá vedení, kdo sedí v koutě apod.
  1. Individuální úkoly. V rámci AC se můžeš setkat i s plněním úkolů, které budeš dělat sama/sám. Zde budeš vyplňovat třeba jazykový test, napíšeš krátký článek, vypracuješ logické úlohy apod.

Hodně se hodnotí tvé soft skills, článek o nich si můžeš přečíst tady. Připrav se i na to, že můžeš být vystaven/a situaci, kdy máš označit někoho ze skupiny a ohodnotit ho. Třeba přijde dotaz, koho ze skupiny bys vyhodil/a a proč. Nebo naopak, koho ze skupiny bys přijal/a a z jakého důvodu. Nějaké ty příklady z praxe najdeš v tomhle článku.

8 bodů, které ti ušetří peníze + lehké nakouknutí na investice

Jak se připravit na assassement centrum?

  1. Pořádně se vyspi. Základ je jít na jakýkoliv pohovor pořádně odpočatá/ý. Určitě víš, jak na tebe působí nevyspání. Máš pomalejší reakce a to ti může uškodit.
  2. Hezky se oblékni. Nejde jen o to vypadat elegantně. Důležité je cítit se v oblečení pohodlně. Jakmile tě bude někde něco tlačit, škrtit, škrábat bude to odvádět tvoji pozornost a budeš působit nesoustředěně.
  3. Přijď včas. Opravdu nebude vypadat dobře, když přiběhneš již do rozjetého AC.
  4. Zjisti si info. Načti si historii firmy a čím se přesně zabývá. Zároveň si dej do kupy vše, co se týká nabízené pozice. Psali v inzerátu konkrétní požadavky? Nezapomeň je, možná na to taky přijde řeč.

Jak se obecně připravit na pohovory si můžeš přečíst v tomto článku.

Snaž se jít do toho s tím, že si to užiješ. Poznáš něco nového, minimálně se o sobě něco dozvíš. Připrav se na to, že budeš hodně číst a budeš záměrně vystavován/a stresu. Některé úlohy v tobě mohou vytvářet rozpor, netrap se tím dlouho a v průběhu na to nemysli. Soustřeď se na to, co se děje v danou chvíli. Někdy můžeš mít pocit, že je to celé na hlavu a budeš chtít s hodnotícími diskutovat. To raději nedělej a spolkni to. Nezapomeň, že zkouší, co vydržíš. A poslední rada na závěr. Nenech se moc ukolébat a neprozrazuj na sebe to, co není nutné.

Assessment centra se neobávej. Nějaký ty motýlky v břiše mít budeš, ale na tom není nic špatného. Je to jen přirozená obava z neznámého. Tento typ pohovoru ti dá možnost narazit na tvoje limity, něco nového se o sobě dozvědět a hlavně můžeš zjistit, že o danou práci vlastně ani nemáš zájem.

Líbí se ti článek? Sdílej ho s přáteli. Líbilo by se ti podobné téma na konferenci, kterou pro tebe chystáme už na tenhle listopad?

Napsat komentář

Pole označená *, jsou povinná.