Rubriky
Podnikej Prezentuj se Rozvíjej se Sbírej praxi

Neverbální komunikace, staň se mistrem 1/2

Jsi pánem svého těla? Víš, že neverbální komunikace na tebe prozradí vše a je úplně jedno, jaká u toho říkáš slova. Odhalí tvou náladu, sebedůvěru, emoce, lež či upřímnost, prostě cokoliv. Politici a veřejné osoby obecně nenechávají nic náhodě a neverbální komunikaci mají v malíku, tedy alespoň ti úspěšní. Tak nebuď pozadu a mrkni na náš článek.

Uvádí se, že z neverbální částí komunikace vstřebáváme 70-90% informací. Jestliže tedy říkáš věci, které nejsou tak úplně pravda, tvé tělo tě odhalí. Věz, že spousta důležitých lidí se v neverbální komunikaci vyzná. Pokud to, co říkáš nebude sedět s tím, jak se pohybuješ a tváříš, nikdo tě nenařkne ze lži. Dostaneš nálepku nedůvěryhodného člověka a té se jen tak nezbavíš.

Co to vlastně je neverbální komunikace

Jedná se o sadu mimoslovních projevů, kterým naše tělo vědomě či nevědomě komunikuje. Ať už je to výraz tváře, směr pohledu, styl držení těla, pozice. Tyto projevy probíhají podvědomě, to znamená, že pokud se na ně nesoustředíš, tak je neovládáš. Je dobré se je naučit v určitých chvílích nejen ovládat, ale umět i číst v druhých. Pomůže ti to k lepší komunikaci a tím pádem ke kvalitnějším vztahům.

Funkce neverbální komunikace

 • Doplňující funkce – neverbální část funguje jako doplněk k verbální části, podporuje slovní sdělení, může některá slova pomoci zdůraznit
 • Substituční funkce – nahrazuje verbální komunikaci
 • Emoce – snaha dostat se do rovnováhy po prožití emoce
 • Emoční postoj – vyjádření sympatií/nesympatií k někomu (pochybnost, důvěra…), velmi oblíbené jsou “hry”, při kterých se dokazuje, kdo má navrh (jeden historický příklad viz níže 🙂 )
 • Strategické postoje a dynamické projevy

Druhy neverbální komunikace

Vědomá neverbální komunikace. Používají ji herci, politici, přednášející, ale i třeba modelky.

Nevědomá neverbální komunikace. Kdykoliv, kdy jsme uvolnění nebo se nijak mimosmluvní komunikací nezabýváme.

POZOR, je důležité brát řeč těla komplexně. Nikoliv pouze vzít jedno gesto a podle toho určit, co se v druhém děje. Dejme tomu, že s tebou někdo mluví a zkříží ruce na prsou. Nemusí to nutně znamenat obrannou pozici, může mu být zkrátka jen chladno. Je tedy důležité pozorovat více projevů.

Sociální sítě. 5 tipů, co na nich nedělat

Co všechno jsou neverbální projevy

 1. Mimika. Tento bod asi nemusíme více rozvádět 🙂.
 2. Pohyb těla (kinezika). Jedná se o pohyby těla. Třeba poklepávání prsty, hraní si s předměty, krčení rameny, klepání nohou, způsob chůze i specifické pohyby jednotlivců.
 3. Gestika. Je částí kineziky. Je to nauka o pohybech rukou, které doprovází nebo nahrazují verbální projev. Říká se, že existuje až 5000 různých gest, která mohou vyjadřovat až 700 000 různých významů 😮 Tato část neverbální komunikace má i svůj jazyk. Komunikující znakovou řečí dokáží ukázat až 80 slov za minutu. Tuto řeč doplňuje mimika, která je u tohoto jazyka také velmi důležitá.
 4. Prostor při komunikaci (proxemika). Jak daleko se od sebe lidé nachází. U někoho nám nevadí bližší postavení, u někoho je nám to vyloženě nepříjemné. Ach ta chemie 🙃
 5. Oči. Oční kontakt, jeho délka, intenzita, odvracení pohledu, mrkání, pohledy do země, úhybné pohledy apod.
 6. Poloha těla (posturika). Jakou zaujímáme polohu při komunikaci, zda sedíme či stojíme shrbeně nebo sebevědomě. Zda při stoji stojíme na jedné noze, či vyrovnaně na obou nohách, jakým směrem jsme natočeni apod.
 7. Metalingvistické projevy. Zde jde o hlas. Jeho rychlost, tón, pauzy v řeči, různé lingvistické nešvary – citoslovce, časté používání zbytečných slov (prostě, jakoby…) atp.
 8. Doteky (haptika). Jedná se o pohlazení, podání ruky, postrčení, poplácání, jakýkoliv mezilidský dotyk.
 9. Ticho a mlčení. Ano i toto je styl komunikace. Jedná se o ticho a mlčení, kdy si třídíš myšlenky, co dál řekneš. Jde ale i o ticho, kdy jsi na někoho naštvaná/ý a nechceš z nějakého důvodu komunikovat.

Dále se do neverbálních projevů dá zařadit i zacházení s časem (chronemika). Zda jsi často uspěchaná/ý, jak rychle mluvíš, rychle nebo pomalu se pohybuješ, jsi zbrklá/ý nebo naopak máš pomalejší pohyby apod. A také zacházení s předměty. Jakým stylem třeba řídíš auto, jaký máš nebo nemáš nepořádek na stole atp… 🙂

Neverbální projevy se využívají i při různých ceremoniálech, rituálech, při demonstracích, i v umění. Jedná se o různé pozdravy (stoupnutí), projevy souhlasu (potlesk), nesouhlasu (pískání, dupání). V umění je to pak třeba pantomima, balet…

Neverbální komunikace není záležitostí moderní doby, je s námi od nepaměti. Ukázkový je příběh, kdy se v 15. století měl setkat Vladislav Jagellonský s Matyášem Korvínem. Poslové Vladislava zjistili, že jejich pán by se mohl dostat do nepříjemné podřízené pozice ihned v úvodu. Korvín měl vpletený vavřínový věnec do vlasů a nemohl tudíž při pozdravu smeknout. Reakce na to byla, že Vladislavovi podřízení narychlo našili stuhy na jeho klobouk, aby bylo na první pohled patrné, že ani jejich pán nemůže smeknout 🙂 

Neverbální projevy jsou tedy důležitou součástí života a pokud na sobě makáš, tak je rozhodně nemůžeš nechat stranou. Je to celkem rozsáhlé téma a tak jsme se rozhodli dát ho do dvou článků. V tomhle máš spousty teorie a v dalším článku, který vyjde již příští pondělí se můžeš těšit na praktické ukázky.

Jestli se ti článek líbí a je ti přínosem, není pro náš větší dík, než jeho šíření 🙌 Můžeš ho poslat kamarádům nebo nasdílet na svých sockách. Děkujeme!

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *