Rubriky
Rozvíjej se Vzdělávej se

Jak se efektivně učit

Doba čtení: 4 minuty

Učení rovná se mučení? Možná to tak můžeš brát, ale pokud chceš být v životě úspěšná/ý, bude tě čekat učení celoživotní. Samozřejmě, že teď se učíš i věci, které tě nezajímají, což je demotivující. Bohužel touto fází si musí projít všichni. Dá se ale to učení co nejvíce zefektivnit, aby ti vzalo co nejméně úsilí a času? Dá ??

Je pár věcí, které ti mohou trochu pomoci s učením. K níže uvedeným bodům to chce samozřejmě i trochu té disciplíny.

Prostředí a podmínky k učení

Jeden by řekl, že když se bude učit na stejném místě, toto místo si mozek s učením spojí. Jakmile na toto místo dorazíš, ví tvé řídící centrum přesně, co má dělat. Nicméně v jedné studii zjistili, že lepší je místa střídat. Jedno z vysvětlení, s kterým vědci přišli je, že když se učíš stále na stejném místě, tak si mozek nové informace s tímto konkrétním prostředím propojí. To znamená, že při pravidelném učení na totožném místě se ti nově nabité informace budou vybavovat právě v tomto prostoru. Jakmile je máš ze sebe sypat ve školní lavici, může to být problém. Druhé vysvětlení je, že mozek potřebuje změnu, jinak se prostě začne nudit.

Místa, kde se učíš střídej. Super je učit se venku na vzduchu. Jako nejméně vhodné místo se zdá postel, jelikož tam má tvoje hlava jasný pokyn, jde se odpočívat ?

Pokud to jde, prostředí si uprav tak, aby tě nic nerušilo. Třeba nepořádek, party u sousedů, sourozenci apod. Víme, někdy to není nejlehčí, záleží, jaké máš možnosti. Vždy se ale můžeš sebrat a jet někam do parku nebo si třeba zajeď do nejbližší knihovny. Pokud jsi doma, zkus se domluvit s rodinou, ať tě po určený čas nikdo neruší. Mobil a jeho pípání také počká, ideální je režim letadlo.

MOOC je super aneb vzdělávání online

Aktivní vs. pasivní učení

Většina lidí používá k učení pasivní metodu. Čtou a podtrhávají. Nevýhoda pasivního učení je, že nevyžaduje mentální aktivitu a může ti dát iluzi, že látku zvládáš, ale s každým novým dnem se tvoje nově nabité vědomosti ztrácí. Pasivním učením látku do dlouhodobé paměti zkrátka nedostaneš. Teda dostaneš, ale musíš vše znovu opakovat. Nejlépe příští den, pak za týden, za měsíc a pokud to chceš fakt udržet, tak ještě za rok. Nepředstavitelné, viď…

Pasivní učení:

 • čtení
 • zvýrazňování

Aktivní učení:

 • testy
 • poznámky
 • vytváření kartiček
 • myšlenkové mapy
 • mnemotechnické pomůcky
 • aplikace v praxi, pokud je možnost

Důležité zkrátka je dostávat jakýmkoliv způsobem naučené věci nejen dovnitř, ale hlavně ven z paměti. Efektivní učení je zkrátka založeno na aktivitě. Ber proto tento bod jako nejdůležitější.

Pokud nové informace pouze čteš, může se ti u zkoušky stát, že si je zkrátka nevybavíš. Budeš vědět, že si to už někde viděl/a. Možná si dokonce i přesně vybavíš stránku v učebnici nebo sešitě, ale ke konkrétní informaci se zkrátka nedostaneš. Kdežto při aktivní práci s novými informacemi posiluješ jejich uložení do dlouhodobé paměti.

Samozkoušení

Super metoda je samozkoušení. Vždy si přečti stránku nebo celou látku a poté ji nahlas přeříkej. Představ si, že někomu látku vysvětluješ. Jakmile budeš používat na vysvětlení svá vlastní slova, nejlépe si to zapamatuješ. Pokud se můžeš učit ve dvojici, určitě toho využij. Učení v páru je super. Navzájem se budete motivovat a vysvětlovat si věci svými slovy.

Čtení

Samozřejmě nejdříve musíš danou látku přečíst. Nikomu se nechce vše číst 10x, jak to ale udělat co nejefektivněji?

Zkus tyto 3 fáze:

 1. Zběžné pročtení. Vezmi poznámky nebo kapitolu, kterou chceš přečíst a nejdříve ji prolítni očima. Přečti si nadpisy, zvýrazněná slova a slova, která ti padnou do oka. Projdi i názvy obrázků.
 2. Důkladné čtení. Už máš představu, co tě čeká a je čas věnovat se textu po druhé. Tentokrát si dej záležet a přečti celý text.
 3. Aktivní čtení. Po důkladném přečtení látky, se dostáváš do fáze číslo 3 a to je aktivní práce s textem. Zde je na řadě samozkoušení, výpisky a vše, co jsme ti zmiňovali v bodech aktivního učení ?

Rychločtení

Někdo umí číst rychle jako tryskáč, někdo ne. Samozřejmě je rozdíl mezi čtením románu, kde autor stále dokola připomíná postavy a odbornou knihou, kde se musíš lépe soustředit. Někdo umí i rychločtením dostat informace do hlavy. Pokud nepatříš k těmto vyvoleným, zvol raději pomalejší cestu. Každopádně ti přinášíme pár rad, jak rychločtení trénovat:

 1. Počet zachycených slov. Kolik slov dokážeš zachytit v textu v jednu chvíli? Jedno? Zkus zachytit najednou dvě. Pak tři a tak dál. Uvidíš, kam až se dostaneš. Každé slovo navíc ale nejdříve pořádně natrénuj ?
 2. Drž se řádku. Oči nám někdy mají tendenci ujíždět v textu a přeskakovat tam a zpět. Zkus si vzít ukazovátko a jeď s ním podél čteného textu, to ten neposedný zrak trochu zkrotí.
 3. Rozjeď to. Když už budeš mít v ruce tuto pomůcku, můžeš s ní trochu zaexperimentovat. Chvilku čti s ukazovátkem normální rychlostí, aby se oči přizpůsobily a pak to pomalu začni rozjíždět. Jeď ukazovátkem rychleji a rychleji, až ti to bude fakt nepříjemné. Pak začni zpomalovat na příjemnou mez a v této rychlosti zůstaň. Vždy budeš číst rychleji, než na začátku. Možná znáš efekt, když se sjede z dálnice a najednou se má jet 50 km/h. Co ti předtím přišlo jako normální rychlost, ti najednou připadá jako šnečí posun a máš tendenci jet rychleji.

Určitě se ti vyplatí na učení nenahlížet jako na něco špatného, když to budeš brát jako nutné zlo, bude se ti hůře pracovat. Taky nezapomeň na náš oblíbený time management, ať vždy víš, co vše tě čeká a jaký na to máš prostor. Snaž se neučit na poslední chvíli a každému předmětu věnuj max. hodinku. Střídej různé typy učiva, třeba hoďku čeština, pauza, pak hoďku matika, pauza. Vyplatí se střídat předměty, které zaměstnávají různé části mozku. Budeš tak méně uvanaven/a.

A hlavně nezapomeň na odměnu! Tenhle bod je rozhodně nejdůležitější ? Bez motivace jde totiž všechno hůř.

Budeme rádi, když nám napíšeš do komentáře, co tobě pomáhá v učení a nejvíce nás potěší sdílení článku. Děkujeme, tvůj Pražský Barcamp a Heřman

P.S. Live streamy jedou dál pod tímhle odkazem. A když zrovna nevysíláme, můžeš si pustit vysílání minulá ??

? Streamy Pražského Barcampu ?

Loading spinner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *