Rubriky
Rozvíjej se Vztahy

Proč říkat ne?

Doba čtení: 2 minuty

Nejdůležitějším člověkem ve Tvém životě jsi Ty sám, a proto je důležité dávat své potřeby na první místo. Ačkoliv Ti to může připadat sobecké, je to projevem uvědomělé „self-care“. Jak na to se dozvíš v tomto článku!

Je těžké pomáhat ostatním, když máš sám nějaké problémy a mělo by být Tvou prioritou vyřešit si nejprve své záležitosti. Jestli budeš mít někdy pocit, že je toho na Tebe hodně, nepřidávej si další zátěž jen ze zdvořilosti. Odmítnout někoho je úplně okay.

Ne neznamená neúctu

Většina z nás se bojí opovržení, zloby nebo celkově reakce druhého, když mu řekneme „ne“ – máme potřebu se ostatním zavděčit. Plnit požadavky všech okolo není tvoje povinnost a rozhodně se nenech někým manipulovat či emočně vydírat.

Ne“ navíc nastavuje hranice, mantinely, které jsou v každém vztahu důležité. Budete navzájem lépe vědět, co si můžete dovolit a prospěje to vaší společné komunikaci a pohodě.

Tvoje priority

životě je dobré mít nějaký cíl, směr, kterým se chceš ubírat. Zkus si napsat třeba několik pilířů, kterým se chceš věnovat – např. Přátelé/Rodina, Sport a Škola. Když za Tebou někdo přijde s prosbou, která nespadá do těchto pilířů a není pro Tebe nějak jinak důležitá, odmítnutí je naprosto v pořádku – ne znamená ano důležitějším věcem.

Pokud na brigádě toho chtějí po Tobě více, než s čím jsi počítal, stresuje Tě to nebo kazí jiné plány, neboj se říct „ne“.  Je to v pohodě, je to o Tobě.

Kdy je opravdu lepší říct ne?

Pro lepší sebepoznání a poznání svých potřeb, zeptej se sám sebe, něž odpovíš, na tyto otázky:

 • Jaké jsou moje hlavní hodnoty a cíle?
 • Je tato příležitost, nabídka, aktivita v souladu s mými cíli a hodnotami?
 • Když řeknu ano, bude mi to bránit v soustředění na své cíle?
 • Způsobí mi souhlas více stresu nebo budu ještě více unavený?
 • Bude to mít negativní vliv na mé mentální zdraví?
 • Když řeknu ano, nebudu toho v budoucnu litovat?

Jak na odmítnutí?

Někoho odmítnou není jen tak. Jsou rozhodně lepší způsoby než jediné dvoupísmenné slůvko.

Buď jednoznačný

Není úplně ideální, když si Tvou odpověď druhá strana vyloží úplně opačně. Pokud potřebuješ více času, řekni si o něj. Hlavně nekličkuj. Vyhni se frázím jako: „Těžko říct“ nebo „Možná by to šlo, ale…“.

Uveď důvod

Pro udržení dobrých vztahů a celkově ze slušnosti je fajn říct, proč nemůžeš. Když řekneš, že je toho na Tebe teď moc, nikdo se zlobit nebude.

Poděkuj

Vůbec to, že Tebe někdo oslovil s nějakou prosbou je super. Když ji odmítneš, je dobré poděkovat a případně přihodit nějakou jinou alternativu či náhradu (jiné místo, jiného člověka, jiný termín…).

Závěr

Lidé by si měli pomáhat, to nás učí již od malička, ale pomáhat někomu na úkor svého zdraví (mentálního i fyzického) není správné. Vždy se rozmysli, jestli Ti daná věc nepřidělá více starostí než následného užitku. Dávej si na své zdraví pozor, nebuď neustále ve stresu, ať nevyhoříš.

Doufáme, že se Ti článek líbil! Budeme rádi za reakci a když nám do komentářů napíšeš, jestli Ti dělá „ne“ problém. Pokud Tě zajímá, jak zvládat stres, koukni na náš starší článek zde.


Zdroje

 1. MENDELSOHN, Pamela, The Importance of Daying „No“, mytherapynyc.com, 2019
 2. BROTHERIDGE, Chloe, Want to improve your life? Just learn to say no, theguardian.com, 2019
 3. CLAY, Rebecca, Just say no, apa.org, 2013
 4. RAKSHIT, Devrupa, Why Some People Have Such A Hard Time Saying „No“, theswaddle.com, 2020
 5. TARTAKOVSKY, Margarita, How and When to Say No, psychcentral.com, 2021
 6. TULGAN, Bruce, Learn When to Say No, hbr.org, 2020
 7. INDEED EDITORIAL TEAM, Best Way To Decline a Request (With 10 Examples), indeed.com, 2021

 

Loading spinner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *