Rubriky
Podnikej

Digitální nomádství – život snů?

Doba čtení: 3 minuty

Nelíbí se Ti představa, že budeš chodit do práce od 9 do 5 a chceš poznat svět? Co takhle se stát digitálním nomádem? O čem je tento životní styl a co obnáší se dozvíš v tomto článku!

Kdo je to digitální nomád?

Digitální nomád je člověk, který cestuje a pracuje online. Vlastně je to skoro idylická představa o životě velkého množství lidí – cestovat, „chillovat“ na pláži a sem tam pořešit nějaký byznys na laptopu. Díky moderním technologiím, které nám umožňují online meetingy a také díky covidu, se hodně pracovních pozic přesunulo do online prostředí a digitálním nomádem se může stát skoro každý!

Standardní den takové digitálního nomáda vypadá tak, že denně pracuje 4 – 12 hodin (podle druhu práce) v kavárně nebo ve svém pokoji a zbytek dne poznává novou lokalitu, nové lidi a užívá si života.

Jak na to?

Práce

Nejdůležitějším aspektem je práce, kterou můžeš vykonávat kdekoliv, a která Tě baví. To je na práci to nejdůležitější. Jakou práci tedy digitální nomádi dělají?

Remote work

Práce na dálku je ideální „starting point“ digitálního nomáda. Máš stabilní příjem, který je super pro začátek nového životního stylu. Nevýhodou je však celkem velká časová náročnost a také potenciální časový posun (když potřebuješ být v nějaký konkrétní čas na příjmu). V rámci Evropy to ještě jde, ale když budeš chtít vycestovat za velkou louži, může tě to hodně omezovat.

Freelancing

Nejrozšířenější práce mezi nomády je freelancing. Ať už jsi grafik, spisovatel, programátor nebo třeba markeťák, můžeš nabídnout své dovednosti ostatním a stát se freelancerem. Nejtěžší asi bude hledání zákazníků. Ty si buď můžeš získat sám, nebo se připojit na weby přímo pro freelancery (fiverr.com, upwork.com nebo například dribbble.com).

Do freelancingu také spadá vlastní blog a sociální sítě, které někteří digitální nomádi mají jako hlavní zdroj příjmů. Focení se v různých destinacích a psaní o svých zážitcích má celkem velký dosah a je Ti schopné vydělávat velice slušné peníze.

Nomádský životní styl

Ubytování

Podle statistiky od nomadlist.com vydrží digitální nomád na jednom místě průměrně 71 dní. Na takto krátkou dobu nemá smysl si pronajímat byt a hotel zase přijde draho, takže digitální nomádi typicky nocují v Airbnb.

Když lidé často mění své destinace, mohou mít po nějaké době problém, že jim chybí pocit domova. Airbnb nebo hotelový pokoj si nemůžeš upravit k obrazu svému. Jasně, zvykneš si, ale je to častá nepříjemnost, se kterou se vyplatí počítat.

Work-Life balance

Neuvěřitelně důležitá vlastnost každého digitálního nomáda je správné vyvážení pracovního a osobního života. Když jsi v rekreační oblasti, kam lidé jezdí za odpočinkem a zábavou, je celkem „challengedokopat se k práci. Proto je potřeba stanovit si pevné pracovní hodiny a najít si prostor, který tě nejlépe dostane do stavu flow.

Komunita

Digitálních nomádů je po celém světě hodně a určitě narazíš na nějakou malou místní komunitu i ve tvém vysněném městě. Dorazit na nomádskousession“ ti pomůže s aklimatizací a uděláš si nové přátele, kteří ti mohou s čímkoliv poradit. Cestovat dlouhou dobu sám je náročné a není jednodušší způsob, jak si najít přátele než v komunitě, do které patříš.

Na co myslet

Tento styl života rozhodně není pro každého. Je určitě lepší cestovat s někým, protože se nebudeš cítit osamocen a budeš mít někoho, kdo ti pomůže řešit problémy. Také je fajn zbavit se věcí, které nejsou životně důležité, neboť minimálně prvních několik měsíců budeš rád za každou kačku.

Užitečné odkazy

Pokud tě digitální nomádství zaujalo, tyto odkazy se ti budou hodit:

Určitě se podívej na nějaké YouTube video nebo si přečti článek od někoho s tímto životním stylem, abys získal informace z první ruky a mohl se rozhodnout, zdali je to tebe.

Závěr

Rozhodnout se žít tímto životním stylem je velká věc. Je třeba si vše důkladně promyslet a nevyrazit jen tak do světa. Volnost a svoboda jsou ale věci, které jsou lidem přirozené a digitální nomádství ti je nabízí v celém svém rozsahu.

Doufáme, že se Ti článek líbil. Napiš do komentářů, jaký je Tvůj pohled na tento lifestyle a klidně zanech reakci.


Zdroje

  1. PATTERSON, Art, Everything You Need To Know about Digital Nomads | 41 Amazing Statistics, thebrokebackpacker.com, 2022
  2. HAYES, Adam, Digital Nomad, investopedia.com, 2021
  3. D’AVELLA, Matt, One year as digital nomads. What we’ve learned.youtube.com, 2021
  4. HOWARD, Adam, How to Become a Digital Nomad in 2022, youtube.com, 2020
  5. KARSTEN, Matthew, How To Become A Digital Nomad (Work Online From Anywhere!), expertvagabond.com.com, 2022
  6. VÖLKNER, Johannes, How To Become a DIGITAL NOMAD in 2021, webworktravel.com, 2021
  7. INDEED EDITORIAL TEAM, Best Way To Decline a Request (With 10 Examples), indeed.com, 2021

 

Loading spinner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *