Rubriky
Vzdělání

Nevíš, kam na vysokou školu? Tenhle článek ti poradí

V dnešním článku ti nabídneme tipy, které ti pomohou v nelehkém rozhodování, jak si vybrat vejšku. Máš spoustu podnětů, co všechno chceš poznat, vidět, zažít, udělat a do toho tě staví před jedno z nejtěžších rozhodnutí – kam půjdeš dál? Vysoká škola, nebo práce? Nebo obojí? Ale jak máš teď vědět, co tě bude bavit celý život?

My už to naštěstí máme za sebou a víme, jaké dopady to mělo. A máme pro tebe jednu dobrou zprávu 🙂 Ať se rozhodneš jakkoliv, kdykoliv se dá udělat zásadní změna a začít od začátku jinde. Bude to samozřejmě trochu těžší, ale jde to. Takže se nemusíš cítit pod takovým tlakem, rozhodnout se správně hned teď a na celý život.

Každopádně ti neradíme, aby byl výběr školy podceněn. Pojď se s námi mrknout na nějaké ty tipy, které ti mohou s výběrem pomoci.

Poptej se v okolí

Určitě najdeš ve svém okolí vystudované lidi. Ať už rodiče, známé, přátele. Popros je, zda by si na tebe neudělali chvilku. Určitě ti vyjdou vstříc. Nezapomeň si předem připravit otázky, které tě zajímají, ať na nic nezapomeneš. Věříme, že rádi zavzpomínají a poradí ti. Třeba co jim konkrétně pomohlo v rozhodování, jak jsou se svým rozhodnutím spokojeni a jestli se vůbec věnují oboru, který studovali.

Promysli si, co by tě bavilo dělat

Na úplném začátku si zkus představit, co by tě bavilo dělat. Zkus se na svoje budoucí zaměstnání “podívat” s ohledem na svoje vlastnosti. Jde ti práce s čísly, nebo spíše se slovy? Jsi spíše týmový hráč, nebo raději trávíš čas sám/a? Dále je dobré představit si, kam to chceš v daném oboru dotáhnout. A neboj se myslet ve velkém stylu. Chceš být jednou prezidentem nebo astronautem? Proč ne 🙂 Dej si dohromady informace, co je k tomu všechno potřeba, a hurá za svým snem.

Jak vytrvat při samovzdělávání

Prozkoumej web

Najdi si chvilku a pořádně prozkoumej weby škol, které tě zajímají. Podívej se, co vše nabízí. Co mají navíc, co využiješ a bude ti přínosem? Ať už jsou to různé kurzy, spolky, akce… Cokoliv, co tě zajímá a nějakým způsobem obohatí. Na stránkách můžeš najít i zajímavé analýzy a jiné informace. Třeba o zaměstnanosti absolventů. Jak na tebe stránky školy působí? Líbí se ti? Máš nějaké další dotazy, které ti web nezodpověděl? Napiš na podporu školy a zeptej se. Rádi ti pomohou a zodpoví tvé dotazy.

Zajímavý je určitě taky odkaz www.vysokeskoly.com, kde najdeš různá srovnání, filtry a přehledy vysokých škol v ČR.

Den otevřených dveří

Každá škola pořádá pro studenty den otevřených dveří. Určitě si zjisti termíny, kdy mají tento den tvé školy, a jdi se tam podívat. Dýchne na tebe atmosféra školy, kde budeš trávit čas. Můžeš se tam potkat s profesory, kteří tě budou učit. Na místě budou k dispozici i studenti, které můžeš oslovit a vyzpovídat. Opět si nezapomeň připravit otázky. Například:

  • co se jim na škole líbí
  • co jim naopak vadí
  • jací jsou profesoři
  • mají s nějakým profesorem větší problém a co učí
  • kdyby si mohli znovu vybrat školu, vybrali by si opět tuhle, nebo jinou
  • apod.

Odpovědi od studentů budou subjektivní, tak je ber s rezervou. To, že má někdo problém s nějakým profesorem, nemusí nutně znamenat, že ty s ním nebudeš mít skvělé vztahy.

Udělej si seznam

Při většině problémů hodně lidí radí, udělej si seznam. Může to působit jako klišé, ale ono to opravdu funguje. Není na škodu vypracovat si tabulku, kde budou různé školy. K nim si můžeš vypracovat sloupce, kde bude vypsáno, co tě daná škola naučí, jaká je zaměstnanost z dané školy, jak a kde pak můžeš pracovat, jaký je možný průběh tvé kariéry, jaké jsou výhody a nevýhody na škole. Ať už je to praxe, studentské spolky, vedlejší činnosti apod.

Máš nějaké další tipy, jak se lze rozhodnout, kam jít na školu? Napiš nám je dolů do komentáře, ať mohou pomoci i dalším lidem 🙂 Rozhoduješ se, jestli vůbec chceš na školu, nebo spíš do práce? O tomhle dilematu jsme již také napsali článek, tak si ho přečti tady. A pokud ti tento článek alespoň trochu pomohl, sdílej ho mezi své přátele, ať může pomáhat dál. Děkujeme 🙂

Napsat komentář

Pole označená *, jsou povinná.