Rubriky
Rozvíjej se Vzdělávej se

Jak vytrvat při samovzdělávání

Dnešní doba je náročná v možnostech, které nabízí. Na všech stranách čeká moře variant, co můžeš dělat. Vše se ale nedá stihnout. Co s tím? Věnovat se jedné činnosti pořádně nebo umět 20 činností okrajově? Co je lepší? Přečti si tento článek o samovzdělávání a udělej si jasno.

Každému může vyhovovat něco jiného. Někdo chce pilovat jednu věc a v tý být prostě nejlepší, jiný raději zkouší více věcí a tím si vytváří větší rozhled. Každé má svoje výhody i nevýhody. Určitě je fajn, jestli jsi již ve svém životě objevil/a činnost, ke které máš i dávku talentu a toto rozvíjíš. Někomu naopak může trvat, než svoji srdcovku, ke které má i darem jisté nadání, objeví. V tuhle chvíli je fajn, když zkoušíš různé věci a hledáš to svoje. Důležité je hlavně něco dělat, rozvíjet se, posouvat se dál, nacházet svoje hranice. Život máme jen jeden a je fajn si ho užít. Mozek má rád nové věci. I když se někdy tváří, že chce své pohodlí, tak ho nicnedělání ničí a cítíš se pak nespokojený/á. 

Jak tedy na to?

1. Stanov si cíl, konkrétní a reálný

Cíl musí být konkrétní, nejen, “chci se naučit hrát na kytaru”. Ale třeba “do konce září se naučím na kytaru hrát „Nothing else metters“. Jakmile je cíl takto konkrétně určen, hned získává oficiálnější podobu a bude se ti lépe plnit, než když bude nekonkrétní. Je také dobré stát nohama na zemi a určit cíl reálný. Asi těžko se naučíš mluvit čínsky za 2 měsíce 😁

2. Plnění

Když už máš cíl, tak teď je dobré udělat si plán plnění. Zamysli se, kolik se toho musíš celkem naučit a rozvrhni si jednotlivé kroky na dny. Nemusíš jít postupně krok po kroku, jak ti doporučují ostatní. Uč se nové věci, tak jak je ti to příjemné, jinak by tě to mohlo hned zkraje otrávit a činnosti se budeš spíš vyhýbat, než ji pilovat.

3. Prostředí

Každý je originál a každému vyhovuje něco jiného. Chceš se třeba naučit nový jazyk, který tvá škola nenabízí? Nechceš si platit kurz a chceš jít na to sám/a? Zjisti, kdy a kde se ti nejlépe soustředí a jde ti to hezky od ruky. Někomu může vyhovovat pokojík, někomu park, někomu třeba knihovna… Jako s místem to funguje i s časem. Jsou lidé, kterým jdou nové věci do hlavy brzy ráno, někomu dopoledne, večer, po jídle, před jídlem atp. Je dobré odhalit, kdy daná činnost jde nejlíp tobě.

6 osvědčených témat pro small talk

4. Pomocníci

V dnešní otevřené době se spousta lidí dělí o své zkušenosti. Mrkni na net, zda někdo neřešil podobnou věc a co u něj fungovalo nejlépe. Nejen, že ti nový um půjde skvěle od ruky, ale zároveň tím odhaluješ sám/a sebe a svoje nastavení, což využiješ i jinde. Zároveň pro spoustu aktivit existují různé aplikace, které ti mohou napomoci. Třeba k tomu hraní na kytaru, existují aplikace, které i totálnímu laikovi pomohou správně naladit kytaru. Najdeš tam akordy a můžeš trénovat. Zároveň na youtube.com objevíš spousta zajímavých výukových videí. Takovéto pomocníky nalezneš v podstatě k jakékoliv nové činnosti.

5. Sdílení

Pokud něco nového děláš, je to cool a chceš se o to podělit se svými kámoši a rodinou, tak pozor. Vždy se chlub tím, co už jsi udělal/a, naučil/a se. Nikdy nemluv o tom, co máš v plánu. Může se ti stát, že samotným mluvením si svůj cíl tak trochu odžiješ a prožiješ a tvůj zájem o věc opadne, což by byla škoda. Tak si nech danou věc pro sebe a vytáhni se před ostatními, až bude opravdu s čím 😉.

6. Vzájemná podpora

I zde platí přísloví „ve dvou se to lépe táhne“ a proto, pokud máš tu možnost, jdi do samovzdělávání s kámoškou, kámošem, bráchou, ségrou, mámou, tátou, to je jedno, zkrátka s někým, kdo bude sdílet tvé nadšení a budete se společně motivovat. Když třeba polevíš a tvůj sparingpartner ne, namotivuje tě to znovu naskočit a pokračovat dál.

7. Hodnocení

Na začátku jsi si stanovil/a, čeho chceš dosáhnout a zároveň jsi si určil/a jednotlivé kroky, takže můžeš postupem času zkoumat, jak se ti daří vše plnit. Pokud se ti to vede, nezapomeň se pochválit a třeba sem tam se i malinko odměň, ať se motivuješ dál. Pokud je to naopak a plán se ti vůbec nedaří držet, něco je špatně. Je dobré se nad tím zamyslet a zjistit proč, podle toho se pak zařiď. Můžeš poznat, že tě to vlastně vůbec nebaví a poohlédneš se po něčem jiném. Nebo jen upravíš svůj plán podle svých momentálních potřeb.

Pokud to myslíš s novou dovedností opravdu vážně, je dobré nepodcenit cíl a plán, budou ti skvělými pomocníky na tvé cestě. Díky plánu se budeš krok za krokem blížit vytouženému cíli, za jehož dosažení se náležitě odměň. I když největší odměnou ti samozřejmě bude, že jsi to dokázal/a. Přečti si také náš článek Jak se efektivně učit, může ti také pomoci.

Je nějaká motivace, která ti pomáhá posouvat se dále? Poděl se o ni dolu do komentáře. A nezapomeň poslat článek dál, děkujeme 🙂

+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *