Rubriky
Pohovory Sbírej praxi

6 základních tipů, jak na pohovor

Vítáme tě u článku na téma: Jak se připravit na pohovor. Najdeš zde tipy, jak se obléci, na co si dát při pohovoru pozor a jak se na něj připravit. Je jedno, zda se ucházíš o krátkodobou či dlouhodobou brigádu. Zda jde o pracovní místo ve fastfoodu nebo v kanceláři. Popřípadě zda se již ucházíš o stálé zaměstnání. Tak pojďme na to. 

1. Šaty dělaj člověka

Je nám jasné, že tento bod máš v malíku. Nicméně zmínit ho musíme, protože patří do úplného základu. Zvláště u bot se může na nějakou tu nečistotu zapomenout. Tak si raději předem promysli, co si chceš vzít na sebe a večer před pohovorem si vše připrav, ať ráno nemusíš ještě narychlo dohánět věci. I pár minut zdržení ti může narušit bod číslo 2. A tím je…

2. Kdo pozdě na pohovor chodí, sám sobě škodí

Rozhodně přijď na pohovor včas. Pokud máš problémy s dochvilností jako ostatně spousta lidí (i třeba já 🙂 ), raději plánuj příchod o 30 minut dřív, ať máš trochu prostoru pro nějaké to zdržení. Dostavení se o něco dříve doporučujeme každému, i těm dochvilným. Může se stát, že firma sídlí ve více budovách a než se na recepci dozvíš, kam vlastně máš jít, může být celkové zdržení i 10-15 minut. Bude působit lépe, když na schůzku vejdeš v klidu, než zadýchaně s jazykem na vestě 🙂 A pokud se přeci jen trochu zdržíš, určitě včas napiš omluvu, že dorazíš později.

3. Leklá ryba nebo drsný dřevorubec

Ani jedno není správně. Ano, mluvíme tu o podání ruky. Stisk má být tak akorát. Ruku zvedej až u lidí, není slušné jít přes celou místnost s předpaženou rukou. A ještě jedna rada. Pokud se ti potí ruce, určitě si je předem umyj a usuš. Je dobré si vzít i oblečení nebo kapesníček, do kterého se dá ruka nenápadně otřít před rozloučením. Neboj, zpocené ruce řeší spousta lidí.

4. Pravda a láska zvítězí

Hodně lidí trochu přikrášluje svůj životopis. Měj ale na paměti, že pokud jsou potřeba nějaké odborné znalosti pro konkrétní pozici, věř, že si tvé znalosti ověří. Tak pozor, ať si nepřivodíš horké chvilky a personalisty z dané firmy zbytečně nepřipravíš o čas. 

Assessment centrum, nakoukni s námi pod pokličku

5. Život v kostce

Když už jsme u toho životopisu, snaž se být stručný. Za každou cenu nemusíš mít popsané dvě A4. Představ si, že jsi personalista a máš číst 40 životopisů. Určitě v jeho kůži oceníš, když bude životopis obsahovat informace, které ho opravdu zajímají. Tak si dej trochu práce a pokud CV posíláš na různé pozice, uprav je dle toho, co firmu bude zajímat.

6. Psychologické okénko

Otázky u pohovoru mohou být různé. Tak se na ně raději připrav předem. Představíme ti některé příklady:

„Co nám o sobě můžete říci?“

Personalistu zajímá, kdo jsi a kam směřuješ. Pokud máš nějaké zajímavé zkušenosti, které se týkají pozice, určitě je zmiň.

„Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“

Pozor, u slabých stránek je tenký led. Na tuto otázku se určitě dopředu připrav. Můžeš třeba říci, že tvá slabina je, že nevíš všechno, ale zase si dokážeš informace zjistit. Pokud mezi tvé slabší stránky patří třeba nedochvilnost, určitě ji nezmiňuj.

„Proč máte zájem o tuto práci?“

Raději neříkej, že nějakou práci teď potřebuješ a tahle ti zrovna přišla do cesty. Vymysli si lepší příběh 🙂

„Víte něco o naší firmě?“

Pokud firmu dobře neznáš, před pohovorem prozkoumej web firmy. Bude vidět, že máš vážný zájem. Nepůsobí dobře, když se tě na pohovoru zeptají, jestli víš, čím se firma zabývá a ty odpovíš negativně.

„Máte nějaké otázky?“

ANO, vždy měj připraveny 1-2 otázky. Může to být třeba ohledně dovolených, bonusových systémů, možnostech pracovní doby apod.

Další dotazy, které tě mohou potkat:

  • „Proč bychom měli najmout vás?“ Zde můžeš navázat na své silné stránky a zmínit zkušenosti či zájmy, které se týkají pozice.
  • „Kde se vidíte za 5 let?“ Personalista chce slyšet, zda zapadneš do plánu firmy. 
  • „Proč jste opustili předchozí zaměstnání?“ Pozor na pomlouvání předchozího zaměstnavatele, to se opravdu nehodí.
  • „Jak zvládáte stres?“
  • „Jaké si představujete platové ohodnocení?“ Určitě se nepodceňuj a zároveň zůstaň stát na zemi. Mrkni třeba na www.platy.cz a podívej se, jak se pohybuje mzda u tvé pozice.
  • „Co rádi děláte ve volném čase?“ Buď konkrétní, ale pokud se rád válíš celý den u TV, tak to říkat nemusíš 🙂 

Na závěr ti chceme říct, že každý má své znalosti, své oblíbené činnosti a každý je originál. To je v pořádku a tak to má být. Určitě se ocení otevřenost, nic nepředstírej a na nic si nehraj. Každý hledá do svého týmu určitou osobnost a někdy na odborných znalostech nemusí až tolik záležet. Je proto lepší přirozenost, aby tě zbytečně neobsadili na pozici, která ti nebude sedět. Přirozenost a slušné vychování 🙂

Personalisté také bedlivě sledují tvoji neverbální komunikaci, o té si přečti v tomto článku.

Držíme ti všechny palce a pokud budeš potřebovat s něčím poradit, napiš nám na Facebooku. A jestli ti článek alespoň trochu pomohl, nasdílej ho mezi své přátele, ať může pomoci dál.

+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

1 komentář u „6 základních tipů, jak na pohovor“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *