Rubriky
Etiketa Prezentace

Byznys etiketa. Pár tipů, které se ti rozhodně budou hodit

Společenské chování ti nic moc neříká a nevidíš důvod, proč se s ním zabývat? Bereš to jako omezování nebo je ti to naopak blízké a jsi od mala vychován/a k tomu ho praktikovat? Etiketa může být pro někoho trapná, je ale fakt, že umění se chovat, ti dveře otevírá a ne zavírá. V tomhle článku najdeš úplný základ, který by měl znát každý a také si uvědomíš, že bez správného vychování se daleko nedostaneš.

Etiketa

Jedná se o sadu pravidel a zvyklostí, které upravují chování ve společnosti. Jde o tvoji sebeprezentaci, která je viditelná stejně jako tvé oblečení a účes. Jsou předem daná psaná i nepsaná pravidla, která navádí, jak jednat v určité situaci a v určité společnosti. Se společenskou úrovní stoupá i počet pravidel, která je potřeba zvládnout. Pokud se někdy dostaneš ke královně 👑 na čaj, věz, že tam platí velmi přísná pravidla 🙂. Největším znalcem etikety u nás je Ladislav Špaček, bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla.

Společenské chování napříč světem

Jiný kraj, jiný mrav. Každá kultura má svá pravidla. Pokud je někde něco povoleno, jinde to může být vrchol buranství. Proto, když někam cestuješ, je dobré si omrknout základní společenské chování dané země. Jestliže se naučíš pár slov v jejich řeči, uděláš navíc dobrý dojem. Je fajn umět pozdravit, poděkovat a popřát dobrou chuť. V případě, že někam cestuješ za byznysem, dávej si velký pozor a jejich místní zvyklosti si pořádně nastuduj. Nevíš, kde sehnat info? Může ti pomoci i konkrétní ambasáda. Je dobré nezapomenout i na vztah k tlumočníkovi. Tvé chování rozhodne, zda se s tebou budou bavit dál nebo ne.

Ale teď zpátky do našeho kraje 🙂

Kdo má vlastně přednost

Asi úplně první bod, který máš mít v malíku je umět rozeznat, kdo je společensky výš. Ve společenském styku si zkrátka nejsou všichni rovni. Žena je vždy více než muž. Starší je více než mladý a nadřízený je vždy nad podřízeným. Poslední vztah v případě nadřízený a žena je trochu nejistý, jelikož nadřízený nemusí být pro ženu nadřízený napořád. Platí tedy, že mimo kancelář je nadřízena žena.

Ten, kdo je společensky výš má s touto rolí i zodpovědnost.

Zdravení a podání ruky

Už jsme si ujasnili, kdo je společensky výš a tudíž tento bod bude rychlý. Zdravení probíhá odspoda nahoru. Takže kluk holku, mladší staršího apod. Podávání ruky probíhá naopak. Ruku první podává žena, starší mladšímu, nadřízený podřízenému… Opět jsou zde samozřejmě výjimky, třeba když je muž hostitel, může ženě podat ruku první apod.

Představování

Když chceme někoho představit, společensky významnější osoba vždy první zjistí, s kým má tu čest. Pro příklad, když půjde kluk se svou holkou a potkají jeho kamaráda, tak on nejdříve představí kamaráda dívce a pak teprve svou partnerku kamarádovi. To samé, pokud půjdeš se svým rodičem a potkáš kamaráda, nejdříve představíš kámoše rodiči a pak až samotného rodiče. Toto pravidlo si můžeš trénovat v podstatě furt. Ať se ti brzy dostane pod kůži.

První dojem

Je ti jasné, dle názvu, že první dojem je něco nezopakovatelného. Zde se hodnotí to, co je na první pohled vidět. Oblečení, účes, celkové sladění, držení těla. Toto všechno každý hodnotí na základě svých zkušeností, tudíž je to dosti subjektivní záležitost. Pokud budeš čistě a, vzhledem k události, vhodně oblečen/a a celkově upraven/a, nemůžeš nikoho urazit. Dále pak hraje roli samotné vystupování. Je dobré aby působilo přirozeně, proto je lepší používat etiketu neustále.

K prvnímu dobrému dojmu také v byznyse nahrává, když si zjistíš o druhé straně co nejvíce informací. Čím víc o protějšku víš, tím víc se na něj dokážeš naladit. On pak získá pocit, že si opravdu rozumíte a máte si co říct a hádej, co bude dál? Získáváš konkurenční výhodu, protože je mu tvá společnost příjemná. O to přeci jde, obklopovat se příjemnými lidmi, ne 🙂

Pracovní oběd, večeře

Jestli tě čeká pracovní oběd nebo večeře, platí ten, kdo zve. Pokud tě někdo pozval, není vhodné s ním diskutovat o tom, kdo bude platit. Když si nejsi úplně jistá/ý a chceš navrhnout placení, tak NIKDY nenavrhuj, že zaplatíš jen za sebe. V byznyse se platí vše nebo nic. Dále rozhodně není slušné dosednout ke stolu a začít domlouvat věci, kvůli kterým jste se sešli. To byste klidně mohli zůstat v kanceláři. Většinou se začíná počasím, místem, kde jste nebo jiným small talk tématem. Poté hovor pokračuje a samotné jádro věci se začíná řešit až u desertu. K obědu je přípustná sklenička vína, více alkoholu je možno podávat spíše u večeře.

Pokud etiketu nebudeš dodržovat, nikdo to nebude komentovat, ani tě upozorňovat, natož s tebou diskutovat. Věz ale, že si toho tvůj partner všímá a ty si tím zavíráš dveře. V dnešním světe je konkurence obrovská a umět se chovat a být příjemnou společnosti je to, co tě odlišuje od ostatních. Nejlepší je etiketu trénovat dnes a denně, aby se stala tvou přirozeností, nebudeš pak působit tak strojeně.

Líbí se ti téma etiketa? Dej nám vědět do komentáře nebo do zprávy na sockách a my ti napíšeme další článek 🙂 Důležitá v etiketě, byznysu a všude jinde je i neverbální komunikace. O tom ti taky chystáme článek, tak se těš 😉

Napsat komentář

Pole označená *, jsou povinná.