Rubriky
Rozvíjej se

Motivace. Jak a proč se správně motivovat?

K dosažení čehokoliv, co si přeješ, ti nejlépe pomůže motivace. S ní ti půjde všechno lépe a neztratíš se ze své cesty. Co to přesně je? Jak si motivaci udržet? A je důležitější ta vnější nebo ta vnitřní? Na tyhle otázky ti odpoví tenhle článek.

Co to je motivace

Jednoduše se dá říci, že motivací jsou vnitřní a vnější okolnosti, které ti dodávají energii. Ty si pak jdeš snadněji za svým cílem. Pokud jsou tvojí motivací více vnější okolnosti, není to tolik energizující jako to umí vnitřní motivace. Vnější motivací nemusí být jen odměna, ale může jí být i hrozba a strach. Jakmile něco konkrétního opravdu chceš a máš svoji vnitřní motivaci, máš větší šanci toho dosáhnout. Co ti k tomu pomůže? 👀👇

Cíl 🎯

Úplně na začátku je dobré určit si cíl. Čeho konkrétně chceš dosáhnout? Za jak dlouho? Dá se měřit úspěšnost? Čím konkrétněji sestavíš svůj cíl, tím lépe se ti bude plnit. Pokud si tedy chceš sestavit jasný cíl, použij metodu SMART. Co je tahle metoda zač, ti napoví tenhle článek.

Vizualizace

Jakmile něco opravdu chceš, věnuj tomu sem tam chvíli navíc. Udělej si pohodlí a představuj si, jak vypadá tvůj život, když jsi dané věci už dosáhl/a. Představuj si vše do různých detailů, které tě jen napadnou. A v těchhle představách zapomeň na skromnost a hranice. Rozjeď to na plno. Barvité představy tě motivují pokračovat a zároveň programují tvůj mozek a ten danou věc začne vnímat i z jiných úhlů. Tak co, jak vypadá tvá konkrétní představa?

Máš problém s představivostí? Nevadí. Najdi nebo vytvoř obrázek, který tvou představu vystihuje a ten si dej na místo, na kterém ho několikrát za den uvidíš.

Jak vytrvat při samovzdělávání

Najdi stejné nadšence

Může se stát, že tvé nadšení pro novou věc nesdílí nikdo ve tvém okolí. V dnešní době to není problém, na sociálních sítích existují spousty zájmových skupin, do kterých se můžeš přidat a čerpat tam zkušenosti a zajímavé dotazy druhých lidí.

Sleduj svůj pokrok 👀

Někdy se ti může zdát, že se vlastně moc neděje, že přiblížení k tvému cíli se ani zdaleka nekoná. Buď trpělivá/ý a pravidelně se ohlížej zpět. Co vše se změnilo od doby, kdy jsi se rozhodl/a pro svůj cíl, jaké nové informace jsi se dozvěděl/a? Nic není hned, je proto dobré vytrvat a postupovat menšími krůčky. Hlavně nezapomínej na výše uvedené body, které tě budou držet na tvé cestě.

Odměna

Už máš nějaký ten kus cesty za sebou? V tom případě je čas na odměnu! Tento bod je dobré zahrnout již při stanovování svého cíle. Na odměnu se budeš těšit a to tě bude také motivovat. Jaká odměna ti udělá největší radost?

Ke tvé motivaci je také dobré sepsat si seznam důvodů, proč danou věc chceš. Kdykoliv přijde slabší chvilka a že může přijít, přečti si tenhle seznam „proč“ a dá ti to novou energii pokračovat dál. Super jsou také příběhy od profesionálů, které můžeš potkat na Pražském Barcampu. Jestli ještě nemáš lístek, dostaneš ho tady.

Těšíme se na tebe,

Tvůj Pražský Barcamp

Líbí se ti článek? Pošli ho dál 😉

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *