Rubriky
Podnikání Praxe Rozvoj

6 osvědčených témat pro small talk

Ocitáš se na liduprázdném místě, kde na něco čekáš. Najednou se k tobě připojí další člověk. Umíš s ním navázat krátkou konverzaci o ničem nebo děláš, že tam nejsi? Dělat, že jsi neviditelná/ý je samozřejmě jednodušší, ale daleko větší sympatie si získáš, když prohodíš pár vět a třeba rozveselíš druhému den. Že nevíš, jak na to? To vůbec nevadí, tenhle článek ti napoví.

Umění konverzace

Small talk je krátká, nezávazná konverzace, která k nám přišla začátkem 90. let z Ameriky. Můžeš ji použít kdekoliv, kde zrovna narazíš na známého či neznámého člověka. Jejím úkolem je prolomit ledy. Využívá se samozřejmě i v obchodním světě. Než se na schůzce přejde přímo na věc, prohodí se pár vět o nějakém krátkém tématu, aby se navodila ta správná nálada. Je to taková předehra, která umí správně uvolnit atmosféru a udá tón následující komunikaci.

Kde ho využiješ

Dalo by se říct, že všude. Čekáš ve škole frontu na záchod? Nebo na oběd? Vyčkáváš s někým na výtah a pak s ním jedeš několik pater? Nebo jdeš kámošovi na narozky a nikoho neznáš? Ve všech těchto situacích a stovkách dalších můžeš tento typ konverzace použít. A všude v těchhle situacích můžeš taky tenhle skill trénovat 🙂

Témata

 • Počasí. To je taková ta klasika, která někomu může připadat trapná. Ale ať chceš nebo ne, prostě funguje. A třeba takoví Angličani jsou v ní mistři 🙂
 • Postřehy o místě nebo městě, kde se zrovna nacházíte. Když víš, že jdeš někam, kde small talk budeš moct využít, mrkni na nějaká místní fakta a pár zajímavostí si zapamatuj.
 • Jídlo, pití. To je taková klasika, která nikoho neurazí. Opět je lepší se soustředit na to, co ti chutná, než na to, co ti nechutná. Viz pravidla, negace. Když si někde u rautu, dá se komentovat raut. Můžete ale probrat i obecně oblíbená jídla, poprosit o doporučení restaurace apod.
 • Pochvala. Ale ta upřímná. Jestli ti ty šaty, co má někdo na sobě přijdou jako hrozný hadr, tak se je určitě nesnaž chválit. Víš proč? Tvoje řeč těla tě prozradí. A ještě jedna věc k lichotkám, ber to spíš okrajově a ne moc osobně. Určitě nechval někomu tělo, ale oblečení či šperky, hodinky, tašky apod. můžeš.
 • Zajímavosti. Můžeš mít připravených pár zajímavostí v rukávu a sem tam nějaké použít a tím prolomit ledy.
 • Žádost o pomoc. Tady se dá hezky zabrnkat na ego. Každý nějaké má a dělá mu dobře, když ho někdo poprosí o pomoc.

Byznys etiketa. Pár tipů, které se ti rozhodně budou hodit

Nejčastější chyby

Osobní témata. Rodina, vztahy, finance, drby, zdraví. Když o tom druhý začne nevadí, ale snaž se to nerozvíjet, small talk by se pak mohl trochu zvrhnout a ty bys mohl/a poslouchat věci, které vlastně ani slyšet nechceš. Začínat s těmito tématy z tvé strany by bylo značně nevhodné.

Rozsáhlé téma. Jedná se o krátký pokec, žádné dlouhé diskuze, proto se vyvaruj tématům, o kterých se dá mluvit hodiny a hodiny a hodiny.

Negace. Smyslem je navodit tu správnou pohodovou atmošku a to se ti stěžováním nepodaří. Takže nemysli na to, co se ti nelíbí, ale na to co se ti naopak líbí.

Monolog místo dialogu. Jo, každý se tak trochu rád poslouchá, tak pozor na to.

Špatně položené otázky. Jakmile se dá odpovědět jedním slovem ano/ne/možná, je lepší otázku přeformulovat, aby si z druhého dostal trochu více slov. Jinak se může stát, že rozhovor bude působit jako výslech.

Nezájem. Není nic horšího, než když projevíš o někoho zájem a tvoje tělo prozradí tvůj nezájem. Takto se získávají mínusové body, které se špatně odmazávají. Tak pozor na sledování hodinek, telefonu a vůbec pozorování okolí a skákání do řeči.

Výhody

 • Boří bariéry
 • Vytváří pocit známosti
 • Navozuje pocit bezpečí a jistoty – nejsme sami
 • Před schůzkou umí navodit tu správnou atmosféru pro pokračovaní
 • Využití v osobním i pracovním životě
 • Pomáhá v běžných i konfliktních situacích (umění přirozeně změnit téma)

Jak už jsme zmínili, small talk je konverzace a na tu jsou potřeba minimálně 2 lidé. Pokud se tedy snažíš a druhá strana se nechytá, tak se netrap a nech to být. Slušně poděkuj za rozhovor a běž dál. Budou jiné příležitosti, kde tuto dovednost trénovat a bude jich spousta 🙃.

Co říkáš na náš článek? Líbí se ti? Potěší nás nějaký tip na téma, které by sis chtěl/a přečíst. Stačí nám dát vědět do komentáře. A sdílení článku tvým kámošům nám udělá největší radost, děkujeme 🙏

Napsat komentář

Pole označená *, jsou povinná.