Rubriky
Rozvoj Vzdělání

8 bodů, které ti ušetří peníze + lehké nakouknutí na investice

Jak jsi na tom s penězi? Máš jich dost? Když si chceš koupit sám/a něco nákladnějšího, můžeš si to dovolit? Máš strategické myšlení a část svých peněz vkládáš do investic a tím své peníze zhodnocuješ? Tak jako všechno, i peníze potřebují energii a taky pokoru. Pojď se s námi podívat do světa peněz, které jsou nejlepší nástroj na odhalení pravé lidské povahy.

Peníze

Mohou mít hotovostní nebo bezhotovostní podobu. Představují kupní sílu v určitém čase a je to jedna ze složek bohatství. Nejsou to jen klasické bankovky, na které jsi zvyklý/á. Je to vše, kde se předem domluví určitá hodnota. Do peněz pak mohou patřit například perly, diamanty, papíry, dluhopisy a mohou to být třeba i cigarety. Poslední uvedené platidlo je oblíbené ve vězení, to ale potřebovat ty nebudeš 🙂 Jako peníze tedy může sloužit cokoliv, ale formálně platí jen to, z čeho vláda může vybírat daně. Takže formálních forem je pouze pár (mince, bankovky, platby na účtech…).

Kupní síla peněz = množství produktů, které v danou chvíli můžeš za peníze směnit.

Produkt = výrobek, služba, myšlenka, osoba (když se jedná třeba o fotbalistu 🙂 ), v podstatě cokoliv, co se na trhu dá koupit.

Historie peněz

Peníze vznikly už dávno. Neměly samozřejmě dnešní podobu. Oblíbený byl tzv. barterový obchod, kdy se měnilo zboží za zboží. Bohužel se zde naráželo na problém. Když někdo chtěl vyměnit třeba kozu za kabát, musel být nalezen někdo, kdo má kabát na směnu a zároveň chce kozu. Z tohoto důvodu se již v prehistorických společnostech objevovala směna za předměty, které byly všemi chtěny, byly vzácné a trvanlivé. Jedno z nejznámějších nejstarších platidel byly mušle. Jsou zprávy, že se platilo i kusy plátna. Jako oblíbené se staly drahé kovy, které drží dodnes. Váženým stříbrem se například platilo již v Mezopotámii od 5. tisíciletí př. n. l.

ČNB

U nás vydává peníze Česká národní banka. Určuje ochranné prvky, tiskne bankovky, hlídá peněžní koloběh. Určuje také pravidla, jak se s penězi zachází. Pokud budeš mít poškozenou bankovku, zde ji můžeš vyměnit. U papírových peněz platí, že musíš mít víc jak 50% bankovky k tomu, aby ti dali novou.

Jak ušetřit peníze

Teď se podíváme na 8 bodů, jak peníze ušetřit.

  1. Cash flow. V prvním bodě je dobré podívat se na reálné příjmy a výdaje. Není to nic zábavného, ale zkus vydržet alespoň měsíc zaznamenáváním všech, i těch nejmenších výdajů.
  2. Zhodnocení výdajů. Teď když máš před nosem vše, za co utrácíš, můžeš se podívat, bez čeho se obejdeš. Pokud si 4x/týdně koupíš kafe v Costě a 3x/měsíc se zastavíš v Mekáči, za měsíc to hodí slušnou částku, a co teprve za celý rok. Základ v šetření peněz je, že sebe musíš dát na první místo. Nejdřív pošleš peníze do svojí kapsy a pak až plníš kapsy cizí.
  3. Starej se o ně. O peníze je potřeba pečovat. Ony ti tu péči vrátí. Sleduj, kde jsou a zda se s nimi něco děje. Potřebují se hýbat, aby v nich kolovala energie. Doma pod polštářem nebo na běžném účtu se žádné velké zázraky konat nebudou.
  4. Pravidelnost. Snaž se dávat peníze stranou pravidelně. I kdyby to mělo být pár desítek korun, vše se počítá. Hlavně si tím vytváříš návyk a to je nejdůležitější! Zapamatuj si heslo “halíře dělají talíře”.
  5. Ukládej na více míst. Je dobré mít více míst, kde spoříš. Více k tomuto bodu se dozvíš v další kapitole. Super je taky metoda, že si určíš minci nebo bankovku, kterou budeš dávat do prasátka. Třeba všechny dvacky, co ti projdou rukou, dáš stranou. Jednou za čas to omrkni a za ušetřené peníze v prasátku si udělej radost.
  6. Nepůjčuj si. Pokud je to jen možné, nezadlužuj se. Jestli na něco nemáš peníze, tak se nauč bez toho žít. Jestli si opravdu potřebuješ půjčit peníze, zkus si to domluvit třeba v rodině, kde by ses vyhnul/a úrokům.
  7. Vydělávej. Snaž se nespoléhat jen na kapesné od rodičů a peníze, které dostaneš k narozkám a Vánocům od babiček.
  8. Soustřeď se na hodnotu, ne na cenu. Snaž se neutrácet za věci, které nepotřebuješ. Kupuj si produkty, které opravdu využiješ a v tomto případě nekoukej na cenu, ale na kvalitu. Jedno židovské přísloví praví: “Nejsem tolik bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci.” Je sice hezké, že si koupíš něco za pár korun, ale jestli to budeš muset kupovat 10x, protože to pokaždé nevydrží, ve finále tě to vyjde dráž, než jednou koupit dražší a kvalitní.

Byznys etiketa. Pár tipů, které se ti rozhodně budou hodit

Investice, aneb jak zhodnotit peníze

Ke zhodnocování peněz máš různé možnosti. Samozřejmě platí, čím vyšší výnos, tím vyšší riziko. Dále se může cokoliv stát, proto je velmi důležité mít rozloženy své peníze na více místech. Ta místa se dají kombinovat i co do délky spoření.

Krátkodobé investice

Sem patří například spořicí účty, kde máš peníze ihned po ruce a můžeš je kdykoliv vybrat. Dá se sem zařadit i obchod s akciemi ve chvíli, kdy s nimi spekuluješ. Spekulování s akciemi je zábavné, ale časově hodně náročné. Musíš číst zprávy jednotlivých firem, vyznat se v jejich rozvahách, orientovat se na trhu celkově a umět předpovídat, co se bude dít. V opačném případě je spekulování jen hazard 🤷‍♀️

Obchod s akciemi je omezen věkem. Pokud tě tato oblast láká a zatím ti nebylo 18, můžeš zkusit tzv. paper-trading, kde obchoduješ bez peněz v demo verzi.

Střednědobé investice

Sem se dá zařadit třeba stavebko, které se uzavírá na několik let. Daly by se sem dát i fondy. Nebo půjčování peněz jiným lidem, které nabízí třeba Benxy (Zonky). Nahraješ si do peněženky peníze a po minimálně 200,- půjčuješ jiným lidem, zhodnocení bývá kolem 4-5%, záleží, jakou zvolíš míru rizika.

Dlouhodobé investice

Sem se dají zařadit akcie, které si držíš na dividendy. Mezi jedny z nejvýnosnějších dividendových akcií u nás patří Philip Morris (lidi nikdy nepřestanou kouřit 🤐 ) a ČEZ. Ale pozor, i u akcií držených dlouhodobě, sleduj alespoň přibližný vývoj trhu. Může se stát, že přijde nový zákon a ten může některé firmě dost uškodit. Do dlouhodobých patří samozřejmě i penzijní spoření, kterým rozhodně nic nezkazíš. Není sice tak výdělečné, ale k penězům daným stranou se dostaneš těžce a tak je neutratíš 😁. Můžeš sem zařadit i investice do cenných šperků. To ocení zvláště děvčata 😉.

Pamatuj, že pokud máš peníze třeba v akciích a fondech a mají momentálně vysokou hodnotu, tenhle výnos se nepočítá, dokud peníze “neotočíš”. Vysoká hodnota vypadá sice hezky, ale vždy se může přes noc něco stát a ty se ráno probudíš a nebudeš mít nic. I ve fondech a akciích platí, že je lepší mít širší portfolio. Když jedna firma klesá, druhá ti to může zachraňovat. Taky se nenech vyděsit náhlým propadem, pokud je to stabilní firma, do pár let si svoji pozici obnoví, musíš jen vydržet.

Vzoreček na rychlý výpočet procenta zhodnocení

Výnos : vložená hodnota = x * 100 =% výnos.

Př.: 1000,- (dividenda PM) : 14000,- (cena za jednu akcii) = 0,07 x 100 = 7% to je slušný čistý výnos za rok, nemyslíš 🙃

Nenuť se do šetření za každou cenu. Pokud je ti odkládání peněz proti srsti, nenech se jím otrávit, třeba tě to chytne později. Zkus se na svoje osobní cash-flow alespoň podívat, pár měsíců zkus spořit a pak zhodnoť, jaké to má výhody. Když se do světa investic ponoříš, možná tě to chytne. Ideální stav je, když výnosy z tvých investic pokryjí tvé náklady. Pak se stáváš pánem svého života. Práce, kterou děláš, je již jen třešničkou na dortu. A nezapomeň, že peníze by neměly být nikdy tvůj cíl, pouze nástroj, jak svého cíle dosáhnout.

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho s kamarády a kamarádkami, kteří mají podobný pohled na věc jako ty. Děkujeme 🙂

Napsat komentář

Pole označená *, jsou povinná.