Rubriky
Knižní tipy Podnikej Rozvíjej se

Paretovo pravidlo jako recept pro tvůj úspěch

Doba čtení: 3 minuty

Toto pravidlo se dá aplikovat skoro na vše ve tvém životě. Dá se také aplikovat na přírodu.  Ušetří ti spoustu času a energie, pokud se snažíš podnikat. Velké a úspěšné firmy toto pravidlo rozhodně neignorují. V tomhle článku se ti pokusíme vysvětlit, jak Paretův princip používat a najdeš zde také nějaké ty příklady.

Co je pravidlo 80/20

Dalo by se říci, že se jedná o přírodní zákon, který je aplikovatelný na všechno kolem. Samozřejmě najdeš i jeho odpůrce, kteří tvrdí, že je to hloupost. My ti tady nebudeme tvrdit, že mu musíš věřit. Vyzkoušej ho a vytvoř si svůj názor.

Jde o to, že:
  • 20 % vstupů tvoří 80 % výstupů
  • 20 % snahy vytvoří 80 % výsledků
  • 20 % příčin přináší 80 % následků

„Podstata pravidla nespočívá v přesném poměru 80/20; jeho podstatou je pozitivní zpětná vazba, což jinými slovy znamená, že je-li nějaké chování odměněno, vede to k většímu objemu stejného chování. Někdy se jedná o 60/40 nebo 70/30; jindy to je 90/10 nebo 95/5. Přesné číslo není důležité. Ale princip je vždy stejný.“

Příklady Paretova pravidla

Tento princip využiješ skoro všude. Tvrdí například, že 80 % zisku firmy pochází ze 20 % výrobků. Odkrývá ti tedy karty, které produkty využít do reklamy. Také se dá aplikovat třeba u docházky. 80 procent chybějící docházky tvoří 20 procent studentů.

Další příklady:
  • Když se učíš, 20 % tvého úsilí ti pomůže nastudovat 80 procent látky, zbylých 20 % látky ti zabere 80 procent času.
  • 80 % času ti běhá hlavou 20 % stejných myšlenek.
  • 80 procent svých peněz utrácíš za stejných 20 % věcí dokola.
  • 20 % dobrého tréninku ti přináší 80 % schopností. Zbylých 80 % tréninku ti přinese už jen 20 % schopností.

„Pravidlo 80/20 tvrdí, že máte-li v domě 10 pokojů, naprostou většinu svého času budete trávit ve dvou nebo ve třech z nich. Říká, že najmete-li 10 obchodníků, 2 z nich se postarají o 80 procent vašeho obratu a zbylých 8 bude generovat pouhých 20 procent z celkového obratu.“

Pravidlo 80/20 jde dál

Toto pravidlo můžeš použít i dál na těch 80 %. Jako příklad si uvedeme takovou klasiku spojenou s tímto pravidlem a to je: 80 % světového bohatství vlastní 20 % lidí (tohle už není tak úplně přesná informace, 80 % bohatství vlastní již méně než 20 % lidí na této planetě). Můžeš jít dál. Z těch 20 % lidí vezmi 20 % lidí a vyjde ti, kolik lidí vlastní z 80 procent bohatství 80 % bohatství. Začíná to být složité? Tohle pravidlo umí jít hodně do hloubky a ne každý ho chápe. Nicméně, kdo se ho naučí pořádně používat, ten rozhodně netratí.

„Skutečná síla 80/20 spočívá v tom, že můžete ignorovat 80 procent silnic ve vašem městě, brát v potaz pouze 20 procent těch nejvytíženějších a stále budete schopni aplikovat pravidlo 80/20. Osmdesát procent  z osmdesáti procent dopravy je soustředěno do dvaceti procenta dvaceti procent silnic. To znamená, že 64 procent řidičů jezdí po čtyřech procentech silnic. Mluvíme o pravidlu 80/202.“

A takto se dá pokračovat až na 80/205. U dopravy tento princip využiješ například při rozhodování, kam umístit billboardovou reklamu, aby měla co největší dosah. Lepší je jeden správně umístěný billboard, než 10 billboardů na nevhodných místech.

Na co si dát pozor!

Pochopit tento princip není až tak jednoduché. Mohlo by se zdát, že ti stačí obětovat 20 % času, udělat 80 % práce a to přeci stačí, ne? Ne. Paretovo pravidlo tě nenabádá k tomu, abys plnil/a věci na 80 %. Tenhle princip ti pomáhá v seřazení priorit. Nejdříve udělej to, co ti přináší největší výsledky a pak se pusť do té horší práce, která tě stojí více času a přinese méně výsledků.

Jakmile se s tímto principem naučíš pracovat, tak ti budou jasnější souvislosti. Svoji energii budeš zaměřovat správným směrem a nebudeš ji plýtvat na zbytečnostech. Paretův princip si zaslouží trochu tvého času. Tak si skoč do knihovny a přečti si knihu Pravidlo 80/20 v prodeji a marketingu od Perry Marshalla. Určitě to pro tebe nebude ztracený čas a dozvíš se tam spoustu zajímavých informací.

Už jsi se s Paretovým pravidlem setkal/a? Dej nám vědět dolu do komentáře?. Máš kámoše nebo kámošku, kteří to také chtějí v životě někam dotáhnout? Pošli jim tenhle článek a můžete Paretův princip společně trénovat.

Loading spinner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *