Rubriky
Podnikej Sbírej praxi

Freelancer – není jen cool slovo

Doba čtení: 3 minuty

Mnoho lidí chce být pány svého času. Existuje několik způsobů, jak na to – výhra v loterii nebo třeba freelancing. Co to znamená a zdali je pro tebe vhodný, se dozvíš v tomto článku..

Co je to freelancing?

Freelancing je česky práce na volné noze, takže freelancer (živnostník, OSVČ nebo nezívislý pracovník) je někdo, kdo pracuje „na sebe“ a je sám svým šéfem.

Ohromnou výhodou freelancingu je, že děláš, co tě baví, jsi pánem svého času a určuješ si vlastní cenu. Na druhou stranu si vše zařizuješ sám – zakázky, propagaci, administrativu, branding atd.

Podle průzkumu Edelman Intelligence je práce na volné noze velice populární v Americe, kde tvoří okolo 36% celkové pracovní síly. Statistika Eurostatu ovšem uvádí, že počet živnostníků v Evropě klesl za posledních 10 let z 15,42 % na 14,02 %.

Práce freelancerů

Freelanceři dělají všechno možné, ale nejčastěji se jedná (podle tohoto průzkumu) o ajťáky (programátoři, weboví vývojáři, testeři…), umělce (2D a 3D grafici, animátoři, střihači, kreslíři…), mediálně zaměřené lidi (markeťáci, copywriteři, správci sociálních sítí…) a online lektory (doučování, tvůrci kurzů, fitness trenéři, lektoři jógy…).

Většina zmíněných profesí jedou prováděny digitálně, což není pravidlem u freelancingu, můžeš být i opravářem, HRistou, UXákem, psychologem, nebo čímkoliv jiným a pracovat na volné noze.

Zaměstnání vs. Volná noha

Flexibilita

Začneme s několika zjevnými rozdíly a časová flexibilita je jedním z nich. Jako živnostník si můžeš sám nastavit pracovní dobu a když se stane nějaká nečekaná událost, můžeš ji hned řešit. Pokud pracuješ z domova, tak máš třeba více času na děti.

zaměstnání máš sice pevnou pracovní dobu, ale pak už opustíš pracovní prostředí a už nemusíš (většinou) práci řešit, jsi free. Někomu může více vyhovovat takové pevné nastavení, protože třeba není moc dobrý v time managementu.

Jistota

Freelanceři nemají jistotu, jestli budou mít příští měsíc co na práci a zdali budou mít dostatečný příjem na vyžití. To se ti v zaměstnání se stabilním platem nestane.

V tom je freelancing náročnější, protože musíš umět vyhledat a oslovit zákazníky, dobře komunikovat a dbát na uživatelskou spokojenost. Na druhou stranu máš možnost výběru klienta a celkově lidí, se kterými budeš spolupracovat. Zaměstnanci si kolektiv nevybírají.

Další rozdíly

Výhod a nevýhod práce na volné noze je spousta a každý si najde tu klíčovou. Pro představu uvádíme ještě pár:

  • Zaměstnanecké benefity. Jako zaměstnanec můžeš mít přístup k různým slevám, školením a dalším podobným výhodám. Freelanceři ti to zařizují sami, za vlastní peníze.
  • Placené volno. Pokud živnostník nepracuje, nedostane zaplaceno, takže když onemocníš, akorát přicházíš o potencionální zisk. Zaměstnanci mají možnost placené dovolené a nemocenské.
  • Daně. Jako OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná) budeš muset odvádět daně z příjmu a platit si sociální a zdravotní, což normálně dělá zaměstnavatel.
  • Volnost. Freelanceři nemusí chodit do práce. Mohou dělat z domu, kavárny nebo třeba z pláže, pokud jim to jejich práce umožní.

Pro koho je freelancing vhodný?

Jestli Ti nevyhovuje pevná pracovní doba, chceš vidět reálné výsledky své práce nebo třeba chceš podnikat, freelancing je určitě dobrá volba. Je to také dobrý „side hustle“ jak při „full-time“ zaměstnání, tak při škole. Navíc jako student získáš cenné zkušenosti s reálnými projekty, díky kterým si vybuduješ silné portfolio.

Musíš umět dobře nakládat se svým čase, naučit se sebepropagace a osvojit si komunikační skills. Tyto vlastnosti jsou klíčové pro freelancing a ne každý je jich schopný naplnit.

 

Pokud tě zajímá téma práce, koukni na náš dřívější článek zde.

Doufáme, že se ti článek líbil a třeba tě přesvědčil, jestli je pro tebe freelancing to pravé. Určitě nám napiš do komentářů, co si o práci na volné noze myslíš a proč je nebo není pro tebe vhodná.


Zdroje

  1. WARENR, Adam, 60+ Freelance Stats – Why the Gig Economy is Growing in 2022, websiteplanet.com
  2. MALT & BCG, Freelancing in Europe 2021, web-assets.bcg.com, 2020
  3. SPANJAART, Jasper, The true state of freelancers in Europe: less self-employed workers, but critical for the future, totalent.eu, 2021
  4. PERERA, Roshan, 7 Highest Paying Freelance Jobs For Earning A Steady Income, freelancinghacks.com, 2021
  5. JACK, Aaron, Freelancing Vs Full Time – Which Should You Choose?, youtube.com, 2021
  6. TIME MANAGEMENT  & PRODUCTIVITY, Freelancing vs Full Time Job | Is Freelancing Better Than Job?, youtube.com, 2020
Loading spinner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *