A je to skoro tu. Vánoce – rodina, vůně cukroví, dárky, radosti, světýlka, svíčky, pohádky… Tradice. V životě se lidstvo nemělo pokaždé dobře. Nežilo vždy v dostatku, na jaký jsme dnes zvyklí. Co ale vždycky lidstvo spojovalo a také drželo nad vodou, byly tradice a zvyky. Čas, na který se mohli lidé těšit, na chvilku zapomenout na svoje starosti a vytvořit si hezké a příjemné chvilky.
Nyní se blíží čas Vánoc. Brzy se stmívá, všude se o to dříve rozsvěcí světla a různé světelné výzdoby. Takové večerní procházky v chladném počasí mají své kouzlo. Že je zima? Není. Není špatné počasí, je jen špatné oblečení ?
K Vánocům patří dodržování různých zvyků. Je jich více a málokdo dodržuje všechny. Co rodina, to jiné zvyklosti. Pojď mrknout na ty nejznámější. ??
Zdobení vánočního stromečku
Ruku na srdce, i kdybyste doma měli otrhaný koště s několika kouličkami, tak je to prostě ten VÁŠ stromeček a je nejhezčí! ? Pro mě je to silný symbol. I v období, kdy mě Vánoce zas tak moc nezajímaly, jsem našim nedovolila ho přestat zdobit. „Vždyť stačí jen ozdobená větev na stůl,“ říkali. – Ne, nestačí! ?
Pouštění pohádek a oblíbených filmů
Asi každá rodina má své oblíbené filmy a pohádky, které prostě na Vánoce nesmí chybět. I když na ně člověk přímo nekouká, tak v televizi běží alespoň jako milá kulisa. U nás takhle jedou Pelíšky, S čerty nejsou žerty, Tři oříšky pro Popelku, Mrazík, Sám doma, Sám doma v New Yorku, Princezna se zlatou hvězdou na čele, Pekařův císař, Císařův pekař, Byl jednou jeden král a další a další a další 🙂 Jo, jasně. Někdy už mi to taky leze krkem. ?
Nutno podotknout, že v době internetu je velká pohoda sledovat filmy a pohádky, které člověk chce. Taky kdy chce a bez reklam.
Půst na Štědrý den
„Když to vydržíš až do večera, nepapat, tak uvidíš zlatý prasátko.“ „A bude mít i velký zahnutý zuby nahoru?“ „…musíš vydržet a budou i zuby!“ „Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím!“ ?
Jooo, když vydržíš na Štědrý den do večeře nepapat, uvidíš prasátko. Proč zrovna prase? ? Těžko říct. Ale prase bylo kdysi dávno symbolem hojnosti. Kdo měl tohle zvíře, zimy se bát nemusel.
Elegance k večeři
Vytáhne se nejlepší servis, táta se oholí a umyje si nohy, máma vyčeše vlasy a tak nějak se všichni hodí do gala. Každá rodina má svůj rytmus a životní styl. Některé domácnosti spolu sedí u jednoho stolu pravidelně každý den, některé o víkendech a některé vůbec. V tenhle jeden den se ale u stolu schází většina rodin. Aby dohromady povečeřeli, předali si dárky a strávili společně čas. Příjemný čas.
Bramborový salát
To už je zkrátka vánoční klasika. Neříkám, že ho během roku nejíme. Jíme. Sdílím domácnost s milovníky bramborového salátu na různé způsoby. Každopádně od Štědrého dne platí, že máme tenhle salát k večeři, pak ke snídani, k obědu, k večeři. No a kdyby zbyl, tak i k další k snídani. ? O svačinách ani nemluvím. ?
Hory mouky, cukru a tuku
Takhle to zní hrozně. Když se k tomu přidá ještě vajíčko, a trochu se to zpatlá dohromady, vznikne z toho nespočet druhů cukroví. Jeho dokonalost spočívá ve velikosti. Jsou to praktické jednohubky, maximálně jedno–dvě kousnutí. A šup, můžeš přejít k ochutnání ještě tohohle kousku. A pak tamtoho. No, dobře, tenhle taky zkusím a ukaž tamten…
Nevím, jak to máš ty – pro mě se chuť cukroví nastavila v útlém dětském věku. Prostě to mámino cukroví je nejlepší. Hodně se mi ještě líbí rozdělení období cukroví na:
- „Nejezte to cukroví, nezbyde!“
- „Vy vůbec nejíte to cukroví!“
Jo, zobačka na tajňačku z krabice, co leží za oknem, prostě chutná nejlíp. ?
Vánočka
Tak tenhle hodně typický druh pečiva sahá ve spojitosti s Vánocemi až do 16. století. Její splétání má i symbolický význam. V nejnižším patře se splétají čtyři pramínky. Symbolizují zemi, slunce, vzduch a vodu. V dalším patře se používají prameny tři a představují rozum, vůli a cit. V horním, posledním patře najdeš pramínky dva a jsou to symboly lásky a vědění. Dříve vánočka nesměla chybět v štědrovečerním menu.
Jmelí
Darování jmelí přináší obdarovanému štěstí do domu a odolnost proti nemocem. Pod zavěšeným jmelím se mají lidé políbit a procházet pod ním. Věší se proto většinou nad dveře. U někoho takto visí po celý rok, než se vymění za jmelí nové. Jiní ho po Vánocích sundavají.
Betlémské světlo
Každý rok na Štědrý den jdeme s rodinou na procházku do nedalekého kostelíka. Bereme si s sebou několik lucerniček a nějaké to pití do termosky na zahřátí. Chodíme si takto pro Betlémské světlo, které přímo z Betléma dováží do České republiky čeští skauti. Toto světlo se po přivezení předá do různých koutů republiky a ty si pro něj někam také můžeš zajít. Na stránkách www.betlemskesvetlo.cz najdeš mapu s označenými stanovišti.
Zvyk je to relativně nový. Začal v roce 1986 v rakouském Linci a původně neměl s Vánocemi zas tak společné. Světlo z Betléma se přivezlo jako poděkování všem, kteří pomáhali zrakově postiženým dětem. Teď si pro tenhle plamínek každý rok chodí hodně lidí a je to příjemný zvyk.
Kapří šupiny
Pár kapřích šupin se zabalí a dá pod talíř při štědrovečerní večeři. Tyto šupiny se pak následující rok nosí v peněžence a přinesou ti peníze. Fakt ?
Další zvyky:
- Pouštění lodiček – zůstaneš následující rok doma nebo se vydáš do světa?
- „Olovo volovo“ – na lití olova se dnes prodávají sady, olovo se nechá roztát v malé nádobce nad ohněm a poté se vyleje do vody. Ve výsledném tvaru se ti pak zobrazí tvá budoucnost. Víš, že tento zvyk pochází již od starých Keltů? Tajemství věštění z vody převzali keltští druidové prý od velekněze z bájné Atlantidy. Před světovými válkami se tento zvyk dodržoval téměř v každé domácnosti.
- Krájení jablka – hvězda znamená štěstí, křížek nebo patvar pak nemoc nebo smrt, pokud tenhle zvyk dodržuješ, chce to samá zdravá pěkná jablka a bude to určitě hvězdička ?
Tak co, jaké zvyky dodržujete doma? Máte i nějaké svoje jiné, speciální? Poděl se s námi o ně dolů do komentáře. Ráda si je přečtu a ostatní určitě také.
Přeju ti za celý tým Barcampu krásné a pohodové svátky!
Terka