Rubriky
Rozvíjej se Vztahy

Udržitelnost a její rozvoj – základ moderního člověka

Doba čtení: 4 minuty

S každou novou generací přichází více uvědomění, nesobeckosti a strategického uvažování. Jak se to projevuje? Lidé více přemýšlí. A nejen tak, co tu bude za 20 let, ale co tu bude i pak, až tu nebudem a budou tu úplně jiné generace. Dochází nám, že konzumní život není úplně ta správná a udržitelná cesta.

Přišel nový trend a to udržitelnost a vnímavost k našemu domovu – planetě Zemi. Dokonce i velké firmy se kvůli posilování své značky snaží o udržitelnost. No a co, že to dělají zištně. Hlavně, že něco dělají.

„Takový rozvoj, který naplňuje potřeby přítomných generací, aniž by ohrozil schopnost budoucích generací naplňovat potřeby své.“

– Definice ze zprávy Naše společná budoucnost z roku 1987 –

Jestli se o tohle téma zajímáš, tak to nebude tak úplně článek pro tebe. Vezmeme to pěkně od podlahy, takže se tu dozvíš spíše základní informace. Každopádně jestli nějakou důležitou informaci vynecháme, hoď ji ostatním do komentáře pod článkem.

Co to vlastně je ta udržitelnost a o co v ní jde?

Jde o rozvoj lidí. Rozvoj hospodářství a společnosti s ohledem na životní prostředí. Na Zemi se hromadí obrovské a nekonečné hromady odpadků. Stále dokola se vyrábí množství výrobků, které ve finále ani nikdo nekoupí. Například u oblečení se vyhodí ročně tuny nepoužitých kousků, které nikdo nechtěl. A co myslíš, dá se toto neprodané oblečení potřebným? Ne. Likviduje se jako odpad. Podobně jsou na tom i ostatní produkty.

„Takový rozvoj, který současným i budoucím generacím zachovává možnost uspokojovat jejich základní životní potřeby a přitom nesnižuje rozmanitost přírody a zachovává přirozené funkce ekosystémů.“

– Evropský parlament –

3 hlavní pilíře udržitelnosti

Udržitelnost stojí na 3 pilířích. Jde o to, aby fungovaly všechny a všechny nacházely řešení a dále se rozvíjely.

Ekonomický

Patří sem všechny aktivity v hospodářství v konkrétní společnosti. Jde také o spojitost mezi těmito aktivitami, životním prostředím a společností.

Enviromentální

Tento pilíř je postaven s vědomím, že v omezeném systému není možno neomezeně růst. Je důležité pochopit a ocenit přírodu. Podporovat její fungování a co nejméně narušovat ekosystémy, které v ní fungují a kterých i my jsme součástí. Tento pilíř také zasahuje do pilíře sociálního, i ekonomického.

Sociální

Sociální pilíř má, jako ostatní pilíře, nelehký úkol. Jde o to, že všichni by se měli mít dobře. Každý má nárok na důstojnou úroveň žití. Tento pilíř má tedy za úkol vyvážit rozdíly nejen mezi společnostmi, ale i jednotlivci. Patří sem také potlačování diskriminace, rasismu a jiných útočných projevů. Myslí se i na podporu mezigeneračních vztahů. Začleňování vyloučených jednotlivců či skupin do společnosti. Ať už jsou to odložení senioři nebo různě handicapovaní lidé.

Jak můžeš pomoci?

I ty můžeš podporovat udržitelnost. Třeba tím, jaký si nastavíš životní styl.

Kupování kvalitních věcí

Kupuj si kvalitní oblečení, které pasuje ke tvému stylu. Určitě máš doma nějaký ten kousek, který taháš pořád, až do roztrhání. Přesně takovéhle kousky si pořizuj. Pořiď si oblečení pro každé období a hlavně nadčasové. Ať si ho můžeš vzít nejen tuto sezonu, ale i tu příští a tu další apod. A stále se v něm budeš cítit dobře a IN.

Jakmile investuješ do kvalitního kousku, tak nejen, že ti díky kvalitě vydrží. Ale také ti bude líto těch utracených peněz, a svůj kousek jen tak nevyhodíš.

Opravování věcí

Roztrhlo se ti třeba oblíbené triko? Nebo tam máš flek, který nejde vyprat? Je spousta možností, jak si oblečení opravit a vytvořit si tak originální kousek. Tak probuď svoji kreativní stránku a omrkni nějakou galanterku. Tam najdeš spoustu zajímavých doplňků, které se dají použít na zamaskování nějaké té dírky nebo flíčku.

Second hand

Tohle je kapitola pro odvážné. Sama tyhle místa moc nemusím a hrabat se v těch hadrech mi nedělá extra dobře. Vždycky se ale v jednom second handu, který se u nás nachází, zastavím. Trošku s nechutí procházím uličkami a omrkávám oblečení spíš z povzdálí.

Faktem ale je, že jsem snad nikdy neodešla s prázdnou. Dají se tam koupit parádní kousky. Navíc i neonošené a nové. Naposledy jsem si odnesla nádhernou novou značkovou soupravu v hodnotě několika tisíc za 3 stovky. A to se vyplatí. On taky není sekáč jako sekáč. Některý je horší, některý lepší.

Jsou i sekáče ve stylu hrabáren. Prostě dovezou kontejner třeba z Anglie, maximálně zboží roztřídí do beden podle stylu a hotovo. K takový hrabárně už to chce víc odvahy. Můžeš tam ale sehnat parádní kousky i za pár desítek korun.

Podpora trhů, řemeslníků a obecně lokální výroby

To trochu patří do sekce nakupovat kvalitně. A za kvalitu si zaplatíš. Taky zaplatíš za to, když věc vyrábí normální člověk a ne malé dítě, které maká 12 hodin a spát chodí do stanu na ulici. Je ti možná i jasné, že to dítě se ze svojí mzdy maximálně nají starého chleba.

Podpora lokální výroby ušetří spoustu dopravy. Dělala jsem ve spedici a není neobvyklé, že vyvážíme třeba cukr do světa, abychom jiný, cizí cukr dovezli sem.

Finanční pomoc

Najdi si své organizace, které jsou ti sympatické. Můžeš si najít jednu starající se o přírodu, jednu o děti, o staré lidi, o zvířata. A do každé sekce pošli každý měsíc třeba dvacku, nebo stovku. Záleží na tvých možnostech. Každopádně každá koruna se počítá a pomůže.

Uvědom si sebe a svůj styl

Jakmile si uvědomíš sebe a svůj styl, tak se ti už nebude stávat, že si koupíš nějaké kousky do svého šatníku, které vlastně ani nosit nechceš. Jo, hrozně se mi líbí šaty s volánky, ale vypadám v nich jak blbec. Pár jsem si jich koupila, než mi to došlo…

Další:

  • Třídění odpadků
  • Nepodporování zbytečných obalů
  • Dobrovolnická výpomoc potřebným
  • Respekt k přírodě
  • Respekt k druhým lidem
  • a spousta dalšího

„Skutečně vyšší kvalitu života, který není založen na spotřebě vedoucí k odcizení, ale na vlastním aktivním a tvořivém přístupu ke světu, umožňuje především paradigma uvědomělé skromnosti, jež si uvážlivě dovede odříci vše zbytné. Komplementární hodnotou je však výběrová náročnost, totiž právo na užívání lidského důmyslu a jeho produktů všude tam, kde skutečně umožňují a podporují naplnění lidského úkolu, totiž sebezdokonalování a naplňování dobra.“

Ivan Rynda

Ať už dodržuješ všechny body nebo jen některé, důležité je toto téma brát vážně. Nauč se žít tak, abys jednou tyto zvyky s čistým svědomím mohl/a předat dalším generacím. Svým dětem. Ať už to bude láska k přírodě, k bližnímu svému, skromnost, vytváření dobra a dobrých skutků. Nejen, že to všechno je ku prospěchu celé společnosti a Zemi, ale i vnitřně ti bude dobře a pokojně.

Loading spinner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *