Rubriky
Prezentuj se Sbírej praxi

Sebeprezentace na internetu: proč a jak?

Doba čtení: 2 minuty

Všichni, ať už chceme nebo ne, trávíme na sociálních sítích část svého volného času, někdo větší, někdo skoro žádnou, ale vymanit se ze spárů platforem, jako jsou Instagram nebo Snapchat, je v dnešní době velice náročné.

Proto je důležité přemýšlet nad naší online aktivitou a třeba se i zamyslet nad tím, jak těchto sítí využít.

Digitální stopa

Určitě jsi už někdy slyšel o digitální stopě – vše, co dáš na internet, je dohledatelné. Proto je potřeba používat sociální sítěrozmyslem. Například Microsoft udělal výzkum, který ukazuje, že téměř 75 % amerických personalistů v rámci výběrového řízení projde kandidátovu aktivitu na sociálních sítích a z takto prověřených uchazečů 70 % předběžně zamítnou právě kvůli jejich online vizitce.

K čemu vůbec je sebeprezentace dobrá?

Můžeš si teď pokládat otázku, zdali není lepší být úplně neaktivní a k ničemu se nevyjadřovat? Určitě ne, protože když si člověk dá pozor, tak může svou aktivitou více získat než ztratit. A na co že si máš dát pozor? Na všechno. Dříve, než něco někam napíšeš nebo „postneš“, nech si to pořádně projít hlavou. K tomu se váže také reagování v afektu, tomu se vyvaruj úplně.

LinkedIn

Podle našeho průzkumu většina mladých lidí využívá pro sebeprezentaci Instagram nebo Facebook, ještě aby ne, když jsou to nejrozšířenější soc. platformy. Ale pokud chceš #býtprofi, doporučujeme zařadit do svého portfolia i LinkedIn. Je to sice trochu serióznější platforma, ale za to nabízí mnoho příležitostí a skvělých funkcí.

LinkedIn je vlastně takové online CVčko. Můžeš si zde vystavit svoje certifikáty, kurzy, dovednosti a celkově své zkušenosti. Mnoho firem zde taky vystavuje nabídky pro studenty – ať už brigády nebo stáže.

Relevance

Když se rozhodneš věnovat více své sebeprezentaci, určitě si vyplň profil – nastav si profilovku, přidej popisek a celkově si rozmysli, jaká bude tvoje „digitální identita“ – nejlepší je zůstat sám sebou, je to nejpřirozenější a dělá to obecně nejlepší dojem.

Pokud už máš například obor, který tě zajímá a chceš se mu věnovat, stylizuj svůj profil do tohoto tématu, přidej své zkušenosti a neboj se spojit s lidmi z branže.

Tip na závěr, udělej si pár kurzů, projev zájem a neboj se kontaktovat nějakou firmu ohledně stáže nebo stínování, tím si získáš kontakty a vhled do chodu v praxi. Tyto zkušenosti v mladém věku jsou ohromně cenné a nebudeš později litovat potencionálně špatného výběru zaměstnání!

Pokud tě zajímá více tipů, koukni na náš starší článek zde.

A jaký je Tvůj názor a pohled na aktivitu online? Napiš nám ho do komentářů!


Zdroje

  1. KOCIÁN, Filip, Sebeprezentace na sociálních sítích, 2018
  2. CROSS-TAB, Online Reputation in a Connected World, 2010
  3. Vlastní průzkum: dotazník, 33 respondentů, 2021

 

 

Loading spinner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *