Rubriky
Sbírej praxi

Praxe. Kde ji získat a proč je důležitá?

Doba čtení: 3 minuty

Pokud jsi student, který shromažďuje praxi již během studia, budeš mít velkou výhodu, až budeš hledat práci na plný úvazek. Pro čerstvé absolventy, kteří nikdy nepracovali, je někdy velký problém dostat šanci na trhu práce. Je lepší najít alespoň nějaký čas a do toho pracovního života se podívat. Bude se ti to hodit. A jaké možnosti na získání praxe máš?

Získat vysněnou praxi je někdy dost obtížné. Je nám to jasné a proto se snažíme, abychom dojednali spolupráci firem a středních škol. Tohle naše snažení praktikujeme přes www.kulatestoly.cz. Můžeš nám dát tip do komentáře, jakou školu a firmu chceš, abychom oslovili a propojili. Budeme rádi a uděláme pro tebe maximum!

Kam na praxi

Kde se dají nějaké ty nové zkušenosti nabrat?

DOBROVOLNICTVÍ

Být dobrovolníkem se prostě rozhodneš. Dá ti to určitou zodpovědnost, zkušenosti a hlavně dobrý pocit. Můžeš si říkat, že za dobrý pocit si chleba nekoupíš, což je sice pravda. Jakmile ale budeš mít hromady chleba, nezaručí ti to v životě spokojenost. Zato dobrý pocit, že děláš něco, co má smysl, ten je prostě k nezaplacení, i když budeš mít toho chleba míň. Člověk je od přírody tvor společenský a potřebuje cítit, že je pro společnost důležitý a někam patří.

Pokud ještě nejsi nikde dobrovolníkem a chceš, mrkni třeba na stránky dobrovolnik.cz. Nebo si rozmysli, kde a jak chceš pomáhat a oslov konkrétní neziskovou organizaci. S dobrovolnictvím můžeš vycestovat i za hranice, většinou výměnou za stravu a ubytování.

DLOUHODOBÁ BRIGÁDA

Tuhle část nemusíme extra popisovat. Jedná se o jakoukoliv brigádu, ať už jednu dlouhodobou nebo dlouhodobě vykonávání různých brigád. Ani tak nezáleží, v jakém oboru a jakou pozici děláš. Důležité je, co tě to naučí celkově. Přístup k práci, zjištění, jak reálná firma vůbec funguje, nové kontakty a uvědomění si, co chceš nebo určitě nechceš.

STÁŽ

Dle definice se jedná o delší studijní pobyt nebo praktickou výuku. Stáže pro studenty mohou být placené nebo zdarma. Pokud se dostaneš k placené stáži, nepočítej s tím, že budeš dostávat nějaké zajímavé peníze, jedná se o minimální částky. Stáž je primárně určena k získání praxe a nikoliv k vydělávání. Zaučení, které na stáži získáš, je k nezaplacení. Pokud se ukážeš jako schopný člověk, je pravděpodobnost, že s tebou firma po ukončení stáže naváže na klasický pracovní vztah. Slovo “stáž” se bude také hezky vyjímat ve tvém životopise.

6 základních tipů, jak na pohovor

Pojďme si shrnout výhody, které praxe přináší:

 • Osvojíš si pracovní návyky
 • Získáš praktické dovednosti
 • Zjistíš, jak firma v reálu funguje
 • Začneš si uvědomovat rozdíl mezi teorií a praxí
 • Zorientuješ se v oboru, takže budeš mít větší představu, co chceš dál
 • Poznáš, co nechceš

Kde hledat

 1. Pracovní portály. Odpovídej na více inzerátů, každý nemusí vyjít. Při odpovídání na inzeráty se obrň trpělivostí a nenech se odradit.
 2. Agentury. Kontaktuj jednotlivé agentury, pošli jim svůj životopis. Oni tě pozvou na osobní pohovor a poté ti budou posílat konkrétní nabídky šité na míru.
 3. Přímý kontakt. Vyhledej si kontakt na firmu, kde chceš pracovat a oslov je napřímo. Kontakt  můžeš najít na jejich webu, LinkedInu nebo zkus jejich Facebook.
 4. Osobní doporučení. Mluv se svým okolím, o co máš zájem a co chceš, třeba někdo někoho zná a pomůže ti.

Co je potřeba

 1. Motivační dopis a CV. Průvodní dopis určitě nepodceňuj a dej si na něm záležet, ať je z něj cítit, že máš o danou práci opravdu zájem. Zmiň v něm, kdo jsi, co chceš a proč chceš pracovat zrovna v této konkrétní firmě. Nepodceňuj ani svůj životopis, jak na něj, ti radíme v článku zde.
 2. Zájem o obor. Ukaž, že máš o daný obor opravdový zájem, máš nějaké kurzy a vzdělání navíc oproti škole? Určitě to zmiň.
 3. Pohovor. Jak se na něj připravit najdeš v našem článku 6 základních tipů, jak na pohovory.
 4. Nevzdávat se. Hledání práce většinou není zábavná činnost a může to být i demotivující. Nenech se otrávit a hledej, oslovuj, hledej, oslovu, hledej…
 5. Máš to? Gratulujeme a využij příležitost na maximum! Absolvuj všechna možná školení, které ti firma nabízí. Uč se od zkušenějších kolegů, ptej se, buď milá/-ý, ochotná/-ý, úkoly plň v termínu.
 6. Na praxi jdeš hlavně kvůli sobě, ne jen kvůli řádku v CV.

Jakmile budeš hledat práci na full time a budeš mít v životopise nějaké ty věci navíc, než jen školu, budou to pro tebe velké plusové body. Tak na to mysli. Na začátku si ujasni, co vlastně chceš a kolik času tomu můžeš dát. Pokud nevíš jistě, jak jsi na tom časově, mrkni na náš článek o time managementu. Na různá témata, která by se ti mohla taky hodit, chystáme i zajímavé workshopy, tak sleduj náš Facebook a Instagram, ať ti nic neunikne 🙂

Loading spinner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *