Rubriky
Nezařazené

Nejčastější mýty o učení aneb jak se lépe učit.

Doba čtení: 3 minuty

Nebudu lhát. I já se řadím mezi ty, kterým aktuální systém vzdělávání na základních a středních školách vadí. Dle mého názoru je ale chyba to vzdát, školu přetrpět a s odřenýma ušima ji dodělat. Všeobecný rozhled, umění se naučit za krátkou dobu velké množství informací a schopnost orientovat se mezi informacemi jsou dovednosti ohromně důležité a praktické. Rád bych se s vámi podělil o postřehy, které se mi povedlo za 12 let mého studia nasbírat.

1. Sluchová, pohybová nebo obrazová paměť neexistuje

Nedoporučuji sama sebe přesvědčovat, že si pamatuji vše pouze skrze poslech nebo čtení a že mám například pohybovou nebo zvukovou paměť. Ze zkušenosti se mi osvědčilo, že při studiu různých oborů mi vyhovují i různé typy učení se. Humanitní předměty jako dějepis, filozofie, psychologie nebo politický zeměpis jsem se nejlépe učil skrze diskuzi, exaktní vědy jako matematiku, fyziku nebo statistiku zase skrze poslech a marketing nebo ekonomii zase samostudiem u knih a internetu. 

2. Nememorujte se, chápejte

Nepředstavujme si učení jen jako nudné sezení nad knihami. Mezi učení se řadí právě mnou dříve zmiňovaná diskuze. Nemusí to být nutně diskuze v pozici učitel – žák. Mezi diskuzi se řadí už jen třeba to, že si s kamarády sednete nad jedním tématem s učebnicemi a společně se dané téma snažíte pochopit. 

Ale i to “nudné” sezení nad knihami nemusí být ve skutečnosti otrava. Zkuste si disociovat učení od představy, že je to memorování se věcí nazpaměť. Sedněte si s učebnicí na gauč, do postele nebo do křesla a čtěte. Pokud nebudete čemukoliv rozumět nebo vás cokoliv zaujme, hledejte si o daném tématu informace na internetu nebo se zeptejte rodičů, zda o daném tématu něco nevědí (podle toho, co je to za předmět a jaký typ učení vám u daného předmětu více vyhovuje) a snažte se učivo pochopit. Pochopení daného tématu definuji jako stav, kdy jste schopni jakékoliv téma komukoliv, i tomu, kdo o tom předtím nikdy neslyšel, srozumitelně vysvětlit.

3. Pravidelnost

Efektivní učení jde s pravidelností v ruku v ruce. Pokud jste učení nepřikládali doteď dostatečný důraz a nejste na něj zvyklí, čeká vás nyní největší výzva. Na pravidelné učení si zvyknout. Nejlepší je jakékoliv formě vzdělávání věnovat alespoň hodinu denně. 

Zkuste si v autobuse místo kontrolování Instagramu jen v rychlosti urovnat, co jste ten den ve škole probrali, a jednou nebo dvakrát si učivo přečíst. A zbývající čas zkuste věnovat čtení naučné knížky o tématu, které vás zrovna baví. Nemusí to být nutně do školy, protože ze začátku nám jde hlavně si na učení zvyknout. Proto nezačínejte rovnou předměty, které vás nebaví, abyste si učení ze začátku rovnou neznechutili. 

Nevzdávejte se hned po prvních deseti minutách. Váš mozek se bude ze začátku aktivně učení bránit. Pokud vás po prvních pěti minutách čtení nebo poslechu začne bolet hlava a v ní vířit všemožné rozptylující myšlenky, zkuste to překonat a nepodlehnout. Po prvním týdnu každodenní učební hodinky budete mít to nejhorší za sebou.

4. Nenechte se rozptylovat.

Vypněte telefon, počítač, rádio a ukliďte z vašeho dosahu všechny zábavné knížky, komiksy nebo cokoliv, co by vás mohlo od učení rozptylovat. Zavřete se do klidné místnosti a ponořte se do učení. Platí to jak při učení se s kamarády, tak osamoceně. Proto se nedoporučuji učit na hlučných místech jako jsou kavárny nebo veřejné studovny. Studium jako takové ale nemusí probíhat jen skrze nudné sezení u učiva. Naopak je dobré při učení například chodit po místnosti, někomu zase může soustředění zlepšit poslech relaxační hudby. Dělejte si také pravidelné pauzy, nejlépe ještě předtím, než ji potřebujete. Měly by být ale krátké a v rámci nich byste nejlépe neměli usedat k sociálním sítím, videím na youtube nebo zábavné knížce. Doporučuji se spíše jít ven na pět minut projít a obejít blok, dát si sklenici vody a jako malou sváču čerstvé ovoce.

5. Udělejte si pohodlí

Nesnáším psaní rukou. Ať se snažím sebevíc, píšu vždy buď strašně pomalu, že nejsem schopen udržet v hlavě to, co chci napsat, nebo píšu tak hnusně, že to po sobě nejsem schopen přečíst. Zároveň nesnáším sešity. Vždy je buď ztratím, zapomenu nebo zničím. To samé platí i pro psaní na jednotlivé papíry. Jak z toho ven? 

Na obou středních školách, kterými jsem prošel a procházím, jsem se setkal vždy s tím, že v hodinách povolovali notebooky nebo tolerovali mobily. Proto pokud máte tu možnost, berte si do školy vlastní počítač a zapisujte si do něj. Na základní zapisování vám bohatě budou stačit základní nástroje jako Google Dokumenty, Word Online nebo OneNote. U všech těchto nástrojů je možnost používat je zdarma. Pokud nemáte vlastní notebook nebo vám je ve škole zakazují, kupte si bluetooth klávesnici k vašemu telefonu. Nejlevnější seženete na Alze od 300 korun. Poslouží na zapisování podobně jako notebook. Navíc je tento způsob zapisování mnohem praktičtější než notebook. 

Snad Vám moje tipy pomohly vaše problémy s učením alespoň trochu vyřešit. Vzdělání zdar 🙂

Filip Kušmírek

Loading spinner