Rubriky
Rozvíjej se Vzdělávej se

Kritické myšlení, nejdůležitější skill dnešní doby

Doba čtení: 2 minuty

Kritické myšlení, v dnešní době jeden z nejdůležitějších soft skills. Co to přesně znamená a jak si ho osvojit se dozvíš v tomto článku!

Díky technologickému pokroku máme možnost sledovat dění po celém světě, dozvídat se novinky, ze všech možných oblastí a oborů. Dříve, pokud jsi se chtěl něco dozvědět, musel jsi se zeptat někoho znalého v oboru, nebo dojít do knihovny a procházet knihu po knize. Teď nám stačí udělat pár ťuknutí na klávesnici a dva kliky myší.

Je to opravdu tak jednoduché? Naše doba dovoluje každému projevit svůj názor a tím mnohem častěji čelíme různým názorům a pohledům na věc. Především teď, kdy korona virus je stále žhavé téma, se setkáváme s protichůdnými názory odborníků. V této situaci bychom měli zapojit naše kritické myšlení. Co to znamená?

Kritické myšlení

Pro tento termín existuje mnoho definic, ale všechny říkají skoro to samé – dovednost objektivně, skepticky a kvalitně posuzovat informace. Pozor, kritické myšlení není to samé, jako být kritický.

V dnešní době jde hlavně o posuzování kvality zdrojů, ověřování informací a „odhazování“ svých předsudků, zaujetí a náhlých emocí.

Jak na to?

Buď open-minded

Nejzákladnější věc při trénování kritického myšlení je vyslechnutí různých názorů. Člověk má tendenci si přivlastnit první názor, který zaslechne. Určitě stojí za to se podívat na věci z více stran, než si utvoříš svůj pohled.

To se váže k další důležité části kritického myšlení a tím je diskuse. Neboj se diskutovat o tématu, doptávej se a předkládej protiargumenty.

Př. Při výslechu nebo policejním šetření se také posuzují obě strany a nerozhoduje se pouze podle prvního dojmu – snaží se dopátrat objektivní pravdy, stejně tak jako by měl každý.

Odstraň svoje bias

Další důležitou schopností v rámci myšlení kriticky je odbourání svých předsudků a zaujetí, anglicky bias. Když tohle dokážeš, vyhneš se nespočtu potencionálních problémů a nepříjemných situací.

Př. To, že má někdo nestandardní účes, nevypovídá o jeho kvalitách a povaze.

Ověřování zdrojů

A teď asi nejzanedbávanější část kritického myšleníověřování informací. Na toto téma máme na našem blogu článek, odkaz zde. Každopádně v krátkosti to nejdůležitější:

 • Každé serióznější médium by mělo uvádět, kde k informacím přišlo, takže pokud zdroje uvedeny nejsou, neber to moc vážně.
 • Zdroje si pročítej. Může se stát, že si autor článku něco špatně vyložil nebo přeložil.
 • Obecně nejlepším a nejdůvěryhodnějším zdrojem jsou studie.
 • Nikomu slepě nevěř. Že je někdo studovaný neznamená, že se nemůže mýlit.

Závěr

Bez kritického myšlení se v roce 2022 neobejdeš. Jak při pohybu na internetu, tak v osobním životě – například při podnikání, pokud si neuděláš dobrý počáteční průzkum a analýzu trhu, můžeš na to doplatit.

Pokud Tě téma zaujalo, zde je pár odkazů, které je fajn checknout:

 • Hezky a názorně popisuje část zmíněných věcí Petr Ludwig ve svém videu zde.
 • Obhájená diplomová práce na téma kritického myšlení zde.

 

Doufáme, že se Ti článek líbil. Budeme rádi na sdílení a když nám do komentářů napíšeš, jaké informace sis naposledy důkladně ověřoval.


Zdroje

 1. LUDWIG, PETR, Kritické myšlení – Co je to kritické myšlení a dobroser? #krimysyoutube.com, 2017
 2. Critical thinking, monash.edu
 3. Defining Critical Thinking, criticalthinking.org
 4. What is Critical Thinking, louisville.edu
 5. Critical thinking, en.wikipedia.org
 6. POLÁCH, MIROSLAV, Kritické myšlení, vskp.vse.cz, 2016
Loading spinner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *