Podcast: co to je a proč to musíte vědět?

Podcast není nic jiného, než zvukový záznam. Zpravidla se jedná o mluvené slovo, přičemž podcast má za cíl předávání poučných informací. Je to velmi nenáročná forma sebevzdělávání a můžete poslouchat kdekoliv a kdykoliv.


Co z toho?

Podcast je jedna z cest, jak využít časová okna, například v metru, tramvaji či vlaku, a u toho si rozšířit obzory a dozvědět se něco nového. 

Kolik času denně trávíte v MHD/fitku/běháním/v autě/čekáním na něco/vařením? To jsou totiž činnosti, u kterých lze poslouchat podcast a v mém případě se denně dostávám až na 3 hodiny, kdy se mohu dozvědět něco nového.

Co poslouchat?

Jednak to, v čem se potřebujete zlepšit, ale také podcasty z jiného odvětví. Já například poslouchám Médiář, přestože média nejsou mým hlavním oborem. Jednak se u poslechu bavím a jednak si nenásilně rozšiřuji přehled, který je v podnikání velmi důležitý.

Konkrétní tipy:

Z českých podcastů týkající se businessu, IT, marketingu apod. nelze nezmínit následující:

CZPodcast – IT a startupy, tak by se dal shrnout obsah CZPodcastu. Dagi s Filem si zvou TOP osobnosti nejen IT startupové scény a baví se o zajímavých tématech do hloubky.

Médiář – humorné povídání Marka a Ondřeje o médiích, sociálních sítích, marketingu a dalších tématech. Svižné 20ti minutové epizody jsou skvělým zpestřením dne.

Travel Bible Podcast – Matouš a hosté o cestování. Stojí za to poslechnout, přestože nejste cestovatelé, získáte tak úplně nový pohled na věc.

Vaše jméno je Vaše značka – formou krátkých příběhů vám Tomáš vysvětlí principy budování osobní značky.

Na volné noze – Robert Vlach si zve do rozhovorů špičkové české freelancery, se kterými se do hloubky baví o jejich začátcích v podnikání, jejich současné práci a životě obecně. Velmi poučný podcast, zvlášť, když zvažujete vlastní podnikání.

DEMARKETING – extrém mezi českými podcasty. Zatím 5 několikahodinových edpizod, ve kterých Pavel Šíma zpovídá zajímavé hosty. Baví se o marketingu, ale bez “bullshitu”, do hloubky a zcela konkrétně. Když už nic, tak DEMARKETING stojí za to.

Mladýpodnikatel.cz – Jiří Rostecký a jeho rohovory s lidmi z businessu. Tématicky se točí kolem marketingu, podnikání, sales apod. Často se v rozhovoru vyskytne i absolutní špička ve svém oboru, jako například Jirka Vicherek.

Byznyspark – rozhovory Michala Andery o bussinesu, startupech a tématech okolo.


Jaké aplikace použít pro poslech podcastů?

Aplikací existuje celá řada. Používate-li iPhone, můžete využít Podcasts přímo od Applu, případně zvolit alternativní aplikaci OverCast, případně Castro.

Jste-li na Androidu, sáhněte třeba po aplikaci Pocket Casts.

Ondřej Zukal