Rubriky
Sbírej praxi

Kariérní programy pro mladé talenty aneb Kam pro zkušenosti?

Doba čtení: < 1 minuta

 

Absolvent s prázdným životopisem rozhodně dojem neudělá. Školní roky jsou nejen o sezení v lavici a vstřebávaní teorie, ale také nejlepší doba pro získávání zkušenosti a praktických dovednosti. Možností, jak získat praktickou zkušenost, je několik, od brigády po trainee programy a stáže v zahraničí.

Peníze nebo život

Hlavním důvodem, proč studenti chodí na brigády jsou, samozřejmě, peníze. Ale výpomoc v restauraci, obchodě nebo hotelu pomůže zlepšit komunikační dovedností, naučit se zvládat stres a práci v týmu. To ocení každý zaměstnavatel. Každá brigáda, manuální, administrativní nebo jakákoli jiná, je rozhodně přínosná reálnými zkušenosti.

 

Erasmus a ti další

Neplacené, ale více profesně profilované, jsou stáže, praxe a trainee programy. Stáže a praxe jsou zpravidla součástí studijních programů a probíhají na základě dohody mezi školou a organizaci , která stáž poskytuje. Podstatou stáže je získávání relevantních praktických dovedností mimo školu (ve firmách, neziskových organizacích, státních nebo vědeckých institucích). Velice přínosné, jak pro profesní tak i osobní rozvoj, jsou stáže v zahraničí. Dostat se na zahraniční stáž je možné prostřednictvím Evropského programu Erasmus, mezinárodních studentských organizaci jako AIESEC, komerčních agentur (zprostředkovatele programů typu „Work & Travel“) nebo ucházet se přímo na Internship program určité mezinárodní společnosti (najdete na webech firem).

 

Být trainee

Trainee programy jsou zaměřené na absolventy a trvají delší dobu něž stáž (zpravidla 6 až 18 měsíců). Účastník trainee programu dostává mzdu, školení, má možnost vyzkoušet práci v různých odděleních společnosti, často i příležitost zůstat ve firmě jako zaměstnanec. V dnešní době trainee programy nabízí skoro každá větší společnost v oborech od IT po marketing, bankovnictví strojírenství atd. , stačí sledovat firemní kariérové stránky.

Dostat se na takový program není jednoduché. Potenciálního trainee může čekat psaní motivačního dopisu, pohovory, testy, assessment centrum, jako při klasickém výběrovém řízení na pracovní pozici. Přesto se vše vyplatí. Je to skvělá možnost pro absolventa nahlédnout do prostředí velké firmy a zjistit, co vlastně chce dělat.

 

 

 

Kristina Shershun

Loading spinner